מה ההבדל בין ברז מטבח נשלף לברז מטבח מהקיר?

החלטתם להחליף את ברז המטבח במסגרת שיפוץ או מעבר לדירה חדשה? מזל טוב! בחירת הברז, עד כמה שנדמה שמדובר באביזר קטן ולא חשוב – חשובה וקריטית מאוד לשימוש הכללי שלנו ומשפיעה על בחירת כיורים למטבח והפעילות היומיומית בתוכו. אז אילו סוגי ברזים עיקריים יש? אחד הבלבולים הבולטים שיש בקרב צרכנים היא בהבדל שבין ברז מטבח נשלף לברז היוצא מן הקיר. נסקור את השימושים של שני סוגי הברזים הללו וסוג פופולרי נוסף – ואנחנו בטוחים שמכאן תוכלו לבחור כיור מטבח איכותי ואת שאר חלקי השיפוץ הרלוונטיים. קדימה, יוצאים לדרך!

ברז קיר
ברז קיר מותקן ישירות על הקיר שמעל הכיור – לא על הכיור עצמו ולא על משטח הכיור. מאחר והוא מותקן בקיר עצמו, חובה לתכנן את מיקום הכיור באופן מדויק על מנת לאפשר להתקנת הברז להיות במרכז הכיור בדיוק. ברז קיר מאופיין בקלות ניקוי ובאסתטיקה גבוהה, הוא לא צובר אבנית בתחתיתו והוא מעוצב להפליא. יחד עם זאת, התקנתו לא זולה במיוחד ולעיתים, בשל גובהו היחסי, לילדים קשה להגיע אליו. בנוסף, במקרים של תקלות הדורשות תיקון או החלפה של הברז – מתעורר צורך לאתר ברז שיתאים באופן מדויק למידות, מה שבדרך כלל יקרה רק אצל החברה המקורית.
הגובה האידיאלי למיקום ברז הקיר הוא 90 ס"מ והגובה המושלם הוא 1.10, שכן גובה זה מאפשר גישה נוחה לברז וגם מונע השפרצת מים לכל עבר.

ברז נשלף/מסתובב 360 מעלות
סוג נוסף של ברז פופולרי הוא ברז נשלף או כזה המסתובב 360 מעלות. שני סוגי הברזים הללו מתאימים למטבח במיוחד ומאפשרים ניקוי מקסימלי של משטח העבודה והכיור. למעשה, הברז הנשלף כולו בתוכו צינור חבוי הנשלף בעת הצורך. הברז המסתובב, עם זאת, הוא ברז גמיש הניתן לכיפוף בקלות ומאפשר גם הוא ניקוי נוח במיוחד של השיש וסביבת העבודה.

ברז עם שתי ידיות
הברז הקלאסי המאופיין בשתי ידיות, אחת למים החמים והשניה למים הקרים, איתנו כבר המון שנים – ונראה שהוא כאן כדי להישאר. בדרך כלל ברזים כאלו יאופיינו במראה רטרו או כפרי, ולכן הוא מתאים לבתים המעוצבים בסגנון כפרי – אירופאי. חשוב לקחת בחשבון שסוג הברז הזה, על אף יופיו והאווירה העיצובית שהוא יוצר, יתאים יותר למבוגרים ופחות לילדים ולכן רצוי להתקינו בשירותי האורחים או בחדר ההורים.

ברז עם ידית אחת
זהו הברז הפופולרי ביותר והמכיר ביותר – ולא בכדי. הוא מאפשר לווסת בקלות את טמפרטורת המים על ידי הנעת הידית ימינה או שמאלה עבור מים חמים או מים קרים ומאופיין במגוון רחב של סגנונות עיצוביים, כך שהוא מתאים לרובם המוחלט של הבתים בישראל. יחד עם זאת, שימו לב שהילדים המשתמשים בו מבינים את המשמעות של הזזת הברז לצדדים השונים.