ממה באמת עשוי "שיש" למטבח ואיזה עוד אופציות יש

אם אתם חושבים להחליף את משטחי במטבח שלכם, או שאתם מתקינים מטבח חדש, אתם וודאי שמחים שאתם חיים בעידן בו מחכות לכם אפשרויות רבות לבחור מהן. אומנם משטח המטבח זכה לכינוי "שיש" אך לא כל המשטחים באמת מיוצרים משיש, וכיום יש אינספור סוגים זמינים של משטחים, החל מאותה אבן טבעית יפה ויוקרתית ודומותיה, דרך משטחי עץ ופורמייקה ועד משטחי קוורץ ובטון.

מכיוון שלכל בית צרכים והעדפות משלו, אין דבר כזה משטח אידיאלי. מעבר לכך, בחירת חומר הגלם למשטח המטבח שלכם תלויה בכמה גורמים: צבע, עיצוב, עמידות וכמובן, מחיר.

האופציה הטבעית משטחי אבן

האבנים הטבעיות ביותר המשמשות לייצור משטחים הן גרניט, שיש וצפחה. פעם אבנים כמו גרניט או שיש למטבח היה ניתן למצוא רק במטבחים יקרים ויוקרתיים, אך כיום משטחים אלו הרבה יותר זמינים.

משטחי גרניט זמינים במגוון רחב של צבעים, ניתן לחתוך אותם ללוחות עבים וארוכים עם מינימום תפרים, כאשר משטחי גרניט עוברים טיפול שהופך אותם לעמידים יותר בפני כתמים.

שיש למטבח זו בחירה מאוד פופולרית. מדובר באבן טבעית יוקרתית שזמינה בפחות דפוסי צבע לעומת גרניט. השיש גם רך ונקבובי יותר, כך שפחות עמיד בפני כתמים, אך כיום יש המון חומרים מתקדמים שניתן ליישם וליהנות מרמת עמידות יותר גבוהה. משטחי שיש למטבח נחשבים למושלמים ויש כל מיני סוגים ודגמים לבחור מהם.

דלפקי בטון

דלפקי בטון מאוד דומים לאבן טבעית והם מאוד פופולריים עבור אנשים שמעוניינים במשטח למטבח בהתאמה אישית. בניגוד לדלפקי הבטון של סוף שנות ה- 80, כיום היצרנים מציעים דלפקים יצוקים מראש, המיוצרים בבית המלאכה ומותקנים אצלכם בבית כשהם מוכנים.

לבטון ניתן להוסיף פיגמנטים של צבע בתהליך הערבוב, כך שניתן לייצר דלפקים בגוונים שונים, מה גם שהדלפקים נאטמים כדי למנוע הכתמה.

משטחי פורמייקה

פורמייקה זהו חומר עמיד להפליא, שיכול לשרוד לשנים גם במטבחים שעובדים קשה, מה שמפתיע כשחושבים על כך לעומק. עם זאת כדי ליהנות מאותה עמידות כדאי להשתמש רק במשטחים עם גימור מט או גימור מט עדין.

קרמיקה

בעשור האחרון המגמה בעיצוב מטבחים היא לבחור במשטחים נטולי תפרים כמעט לחלוטין, למינימום תחזוקה. לכן יש פחות משטחים המכוסים באריחי קרמיקה או פורצלן.

עם זאת, אם אתם אוהבים את המראה תוכלו לבחור באריחים עבור משטחי עבודה משניים כמו למשל אי, דלפקי אוכל, בר וכדומה. אריחים מיושמים מעל מצע כמו דיקט או ישירות על משטח קיים. רק הקפידו להשתמש באריחי רצפה ולא באריחי קיר, כי הם דקים מדי ויתבלו מהר.

משטחי עץ בוצ'רים

עץ זו גם בחירה אפשרית למשטח עבודה. דלפקי עץ מיוצרים לרוב מעץ מייפל, אך גם עץ סוגי עץ כמו טיק, דובדבן, לבנה ואלון יעשו את העבודה. משטחי עץ נראים נפלא ומעניקים לבית מראה חמים ומזמין, בנוסף הם נחשבים לאנטי בקטריאליים, לעומת חומרים אחרים. עם זאת, משטחי עץ ידרשו כמות גדולה יותר של תחזוקה.