חיטוי צנרת המים באמבטיה

צנרת המים בביתנו היא בדרך כלל נקייה ומחוטאת. המדובר במערכת סגורה של מים אליה לא אמורים לחדור מזהמים מבחוץ, המה גם שהמים הזורמים בה מכילים בדרך כלל שיעור נמוך של חומר חיטוי המוזרם עם המים כמדיניות. יחד עם זאת, במקרה של תקלה, של סדק בצנרת, של איטום לא תקין או לאחר זרימת מים מזוהמים בצנרת מכל סיבה שהיא, גורמים מזהמים עשויים להתמקם על דפנות הצנרת ולהשפיע על איכות המים לאורך זמן. כשזה קורה חשוב להזמין שירות חיטוי צנרת מים באמבטיה או בכל חלק אחר של הדירה.

מתי עלולה הצנרת לסבול מזיהום?

כאמור, צנרת המים בבית שלכם היא מערכת סגורה למדי ובמצב תקין לא אמורים לחדור אליה מזהמים. יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים בהם מתגלה זיהום במקורות המים של ישוב מסוים, ולמשך תקופה מסוימת עד שמתוקנת התקלה ברמת הישוב כולו, בצנרת הבתים בישוב זורמים מים המכילים זיהום כלשהו. לאחר תיקון התקלה והזרמת מים במערכת, אמור זיהום זה להישטף מן המערכת, ויחד עם זאת, תמיד עלולים להישאר משקעי זיהום שישקעו אל תחתית הצינור ויגרמו להמשך זיהום של המים במערכת. צנרת האמבטיה אינה מיוחדת בהיבט זה, אך אם הזיהום מתקיים באופן ספציפי בצנרת של חדר האמבטיה, הרי שנכון יהיה להזמין שירות חיטוי צנרת מים באמבטיה מחברה המתמחה בביצוע חיטוי צנרת מים ומאגרי מים כמו חברת ימית חיטוי המתמחה גם בחיטוי צנרת מים באמבטיה.

כיצד מבוצע החיטוי?

חיטוי צנרת מים באמבטיה ובכלל הוא תהליך המתחיל קודם כל בווידוא כי המערכת תקינה ואטומה וכי לא יכולים לחדור אליה מזהמים מבחוץ. במידה וקיימת נזילה או איטום לא תקין יש להסדיר תחילה את האיטום ורק לאחר מכן להתחיל בתהליך החיטוי. בכדי לחטא את הצנרת, מבוצעת סגירה של הברז הראשי על מנת לבודד את מערכת המים הביתית ממערכת המים הכללית, ובהמשך לכך מוזרם חומר חיטוי בתוך המערכת הביתית במעין מעגל סגור. לאחר יישום חומר החיטוי יש לבצע שטיפה יסודית של הצנרת, להזרים בתוכה מים ולוודא כי לא נותרו במים הזורמים בה שיירי זיהום או חומר חיטוי.

האם ניתן לבצע את החיטוי באופן עצמאי?

חיטוי צנרת מים הוא תהליך מקצועי המחייב רישיון. תהליך זה מערב חומרי חיטוי שיכולים להיות מסוכנים ולגרום למוות. על המחטא המקצועי להתאים בדיוק את סוג חומר החיטוי לסוג הזיהום וליישם את החומר במינון הנכון ולמשך הזמן הנכון. כמו כן, חשוב מאוד לוודא בסוף התהליך, כי לא נותרו שיירי חומר חיטוי במערכת באופן שיכול לסכן את המשתמשים במים בדירה. כל אלה מחייבים להזמין גורם מקצועי מוסמך בתחום של חיטוי צנרת מים, ובשום מקרה לא מומלץ לעשות זאת באופן עצמאי ללא הידע המתאים וללא כלי העבודה הנדרשים לשם כך.