איך להתמודד עם שריטות בכיור פורצלן?

המאפיין הבולט של האביזרים הסניטריים בשנים האחרונות הוא התפתחות הטכנולוגיה, שמנסה לשדרג כל אביזר. אבל לצד ברזים חכמים ואמבטיות בטיחותיות יותר, פורצלן נשאר הבחירה המובילה בעבור כיור מטבח או כיור לאמבטיה. למרות שהוא נחשב לחומר גלם "בסיסי", הוא נוח מאוד לשימוש יומיומי ובעיקר לניקוי ותחזוקה, וגם העלות שלו נמוכה יחסית.
אבל כמו כל חומר, גם פורצלן הולך ונשחק בשימוש יומיומי, ובשלב מסוים הוא כבר לא נראה לבן ומבהיק כמו בהתחלה. מבואסים ממראה הכיור? הנה כמה דברים שכדאי לנסות.

אבקת סודה לשתייה

הטריק הזה מתאים בעיקר לטיפול בשריטות קטנות ונקודתיות, בכיור אמבטיה או כיור מטבח. שפכו שכבה עבה של אבקת סודה לשתייה על השריטה, ובעזרת מטלית לחה טפחו בעדינות על האזור במשך דקה או שתיים. לאחר מכן אפשר לשטוף את הכיור במים פושרים כדי להיפטר מעודפי האבקה.

אבן פומיס

מדובר באבן קלת משקל שנראית כמו ספוג. כאשר משפשפים את האבן בעדינות על משטח קשה היא מתחילה להתפורר, ולכן יכולה למלא את החריצים שנוצרו. חשוב לעבוד בעדינות ובאזורים קטנים, וכדי למנוע עוד שריטות ונזק כדאי להרטיב את האבן לפני שמתחילים להשתמש בה.
וכאשר אתם מנסים לטפל בשריטות על הפורצלן, חשוב להימנע משפשוף של שיש, ברז מטבח או אמבטיה וכדומה מאחר והאבן עלולה לשרוט אותם ולגרום לנזק גדול יותר.

תכשירי ניקוי מוכנים

יש היום כמה וכמה תכשירי ניקוי שאפשר לרכוש בסופר, ומיועדים להבריק ולנקות כיור מטבח ואמבט מפורצלן. כאשר המטרה העיקרית היא לטפל בשריטות, בדרך כלל מומלץ להשתמש בתכשיר שמגיע בתור אבקה או משחה, מאחר וזו הדרך היעילה ביותר. חשוב מאוד לקרוא את הוראות השימוש של התכשיר ולוודא שהוא אכן מותאם לפורצלן. יש תכשירים שאפשר להשתמש בהם גם לניקוי כללי של חדר האמבטיה או של משטח העבודה במטבח, כולל ברז מטבח, שיש וכדומה, אך חשוב לוודא את זה בהוראות השימוש.
ובכל מקרה במה שלא תבחרו – אל תערבבו חומרי ניקיון שונים, מאחר וזה יכול לגרום לתגובה כימית חריפה ורעילה.

ערכות לתיקון פורצלן

בחנויות לכלי עבודה אפשר לרכוש ערכות מוכנות שכוללות בדרך כלל מטלית לליטוש והברקת משטח הפורצלן, וחומר מיוחד למילוי הסדקים. אפשר גם לרכוש צבע מתאים לפורצלן כדי לצבוע את הכיור ולהחזיר לו את המראה החדש והרענן.

להקדים תרופה למכה

אומנם יש כמה שיטות פשוטות ויעילות לטפל בשריטות, אבל הדרך היעילה ביותר היא להימנע מהן עד כמה שאפשר. כאשר מדובר בכיור המטבח מומלץ להיזהר כאשר שוטפים כלים, כדי שהסירים הכבדים לא ישרטו את המשטח.
חשוב עוד יותר להשתמש רק בחומרי ניקוי שמיועדים למשטחים כמו פורצלן, ולהעדיף מטלית ניקוי או ספוג עדין. זה יעזור לשמור גם על הכיור וגם על ברז מטבח וברזי אמבטיה.