איך משמרים תעלת ניקוז?

אולי תופתעו לדעת זאת, אך תעלת הניקוז היא חלק משמעותי מחדר האמבטיה שלכם. בחירה חכמה בתעלה הנכונה תאפשר לכם לנקז את המים ביעילות ובקלות ותשמור על הבטיחות בחדר האמבטיה. לכן, חשוב מאוד לשמור את תקינותה של תעלת הניקוז ולוודא שהיא ממשיכה לפעול כשורה. כדי לגלות את כל הטיפים לשימור תעלת הניקוז – קראו את המאמר הבא.

בחירה תעלת הניקוז המתאימה

ראשית, כדי שתוכלו לשמור על תעלת הניקוז במצב תקין, חשוב מאוד לבחור תעלה המתאימה לחדר האמבטיה שלכם. כיום תוכלו למצוא בשוק תעלות ניקוז לאמבטיה מסוגים שונים, וחשוב שתכירו את כולם לפני הבחירה:

  • תעלות בעלות כיסוי: תעלות אלו כוללות דגמים מסוגים שונים. אלו יכולות להיות תעלות פינתיות או מרובעות, או תעלות ארוכות המותקנות לרוחב המקלחון. כיסוי התעלה יכול להיות כיסוי רשת או כיסוי אחר, וניתן למצוא עיצובים מסוגים שונים בהתאם לטעמכם האישי.
  • תעלות סמויות: כדי ליצור מראה אלגנטי ניתן לבחור בתעלה סמויה. תעלה זו יכולה להיות תעלה שאותה מכסים בריצוף של חדר האמבטיה, או תעלה דקה בעלת עיצוב מינימליסטי. כך או כך, אם בחרתם בתעלה זו, ודאו שהיא גם שימושית ויעילה.
  • תעלות קיר: תעלה זו מותקנת בצמוד לקיר, וזהו אחד הסוגים הפופולריים ביותר היום, משום שהוא מאפשר ליצור מראה נקי ונעים לעין.

שימו לב! אם בחרתם בתעלה ארוכה לחדר האמבטיה, זכרו יש להתאים את האורך שלה לממדים של האמבטיה. בדרך כלל, תעלת הניקוז תהיה קטנה בכ-10 ס"מ מרוחב המקלחון. כך, אם רחוב המקלחת שלכם הוא 90 ס"מ התעלה תהיה באורך של 80 ס"מ.

התקנה מקצועית

בחירה בתעלה הנכונה היא הצעד הראשון. בשלב הבא, חשוב מאוד להקפיד על התקנה מקצועית ומדויקת של התעלה בחדר הרחצה. אל תשכחו – תעלה שאינה מותקנת כראוי לא תנקז היטב את המים, ובמשך הזמן היא אף עלולה לגרום לריחות לא נעימים בחדר האמבטיה. לכן, כדי לשמור על תפקוד תקין של תעלות ניקוז לאמבטיה יש להתקין אותן באופן מקצועי ולהקפיד על הדברים הבאים:

  • פילוס מדויק של התעלה: תעלות ניקוז מצריכות לעיתים חיתוך של הקרמיקה ופילוס מתאים. כדי שהתעלה תותקן כראוי, שלב זה צריך להתבצע באופן מקצועי ומדויק.
  • בדקו את השיפוע: שיפוע הרצפה של המקלחון הוא תנאי בסיסי לניקוז יעיל של המים. השיפוע המינימלי הוא 2%, אבל ייתכנו דגמים שונים המחייבים שיפוע אחר. לכן, בעת ההתקנה יש לוודא כי איש המקצוע יודע איזה שיפוע נדרש, וכי הוא מבצע את העבודה בהתאם.

תחזוקה

כדי להגן על תעלת הניקוז ולהבטיח את תפקודה התקין, יש להקפיד על שגרת תחזוקה וניקיון. אם נראה שהמים אינם מתנקזים כראוי או שישנו פגם אחר בתעלה, מומלץ לפנות לסיוע של איש מקצוע בהקדם. מלבד זאת, מומלץ לשים לב לשני דברים עיקריים:

  • ניקוי בהתאם להוראות היצרן: כדי שהתעלה תאריך ימים, יש לקרוא היטב את הוראות היצרן, ולוודא שאתם מבינים אותן. הוראות אלו יכללו בדרך כלל הנחיות בכל הנוגע לאופן הניקיון המומלץ של התעלה ותכיפות הניקיון. אם ישנה הוראה שאינה ברורה לכם, או אם מתעוררות שאלות בנוגע לדרך הניקוי או לדרישות התחזוקה, פנו לחנות שבה רכשתם את התעלה.
  • שימוש בחומרי ניקוי מתאימים: תעלות ניקוז עשויות בדרך כלל מחומרי גלם שנועדו לניקוי באמצעות חומרי הניקוי הסטנדרטיים. עם זאת, ישנם חומרי ניקוי העלולים להיות אגרסיביים מדי או חומרים חומציים היכולים לפגום בציפוי של כיסוי התעלה. לכן, בדקו באיזה חומרי ניקוי ניתן להשתמש והשתדלו להימנע מצמר פלדה או מחול ניקוי העלול לשרוט את הציפוי של כיסוי התעלה.