רעיונות עיצוב נועזים למטבח

בסגנון הבניה החדש, המטבח הפך לחלל מרכזי מאוד בבית אשר נראה היטב מן הסלון, הכניסה ופינת האוכל ומהווה למעשה חלק ממרחב אחד. המטבח הוא חלל מורכב שצריך לכלול בתוכו גם שטחי אחסון, גם אזור עבודה נוח וגם אזור לאכילה או לאירוח. בשל כך יש בו מרכיבים רבים כמו ארונות, אי, שולחן אוכל (גם אם בפינת אוכל סמוכה) ועוד. ככל שאזור כולל מרכיבים רבים יותר, כך יש בו יותר פוטנציאל לעיצוב, ואכן רבים משקיעים בעיצוב המטבח יותר מאזורים אחרים בבית. הנה כמה רעיונות לא שגרתיים לעיצוב מטבח.

פונקציונליות ותכנון: הבסיס לעיצוב מקורי

לפני הרעיונות לעיצוב מקורי ולא שגרתי, חשוב להכין את התשתית לכך. תכנון ארונות ומגירות כך שיהיה לכם אזור אחסון גדול הוא חשוב. תכנון ארונות עליונים ללא רווח מהתקרה יספקו לכם שטח אחסון נוסף אשר במצטבר זהו שטח לא קטן בכלל. כך גם מגירות או ארונות מעל המקרר ומתחתיו. אם יש אי כאזור עבודה או אכילה, מומלץ שיהיו בו גם מגירות. כך החלל יהיה מרווח, לא עמוס בפריטים כמו כלים או מכשירי חשמל שאינם במקומם והוא יהיה פנוי לפריטי עיצוב.

לקשר בין סגנון העיצוב במטבח לאזור הסלון והכניסה

עוד דבר לפני הרעיונות (אל תדאגו, הם כבר מגיעים) חשוב לנו להזכיר שעדיין המטבח הוא חלק מהבית וכיוון שזהו אזור פתוח הוא צריך להשתלב בהרמוניה עם שאר חלקי הבית, לפחות הסלון, הכניסה ופינת האוכל המחוברים אליו. ניתן לקשר את המטבח לאזורים אלה גם באמצעות כתמי צבע, כך שאם בסלון ישנה כרית צהובה ובמטבח ישנו קיר צהוב, נוצר קשר וכך ישנו חיבור משמעותי יותר, זאת גם אם את המטבח בחרתם לעצב בצבעים נועזים ובולטים ואילו הסלון ברובו בעיצוב רגוע יותר. בכלל, כדאי לבחור בסגנון עיצוב מוביל למטבח ולבית שיהיה חוט מקשר ביניהם. ממנו אפשר להתפצל לכיוונים שונים בכל אזור.

סגנון אקלקטי לקבלת גיוון ועניין

דיברנו על כך שמומלץ לבחור סגנון עיצובי מוביל למטבח ולבית בכלל. סגנון אקלקטי הוא אחד הסגנונות המבוקשים ביותר היום. סגנון זה מאפשר לכם לשלב בין ישן לחדש, כפרי למודרני,  בין חמימות לקרירות וניקיון. סגנון אקלקטי כולל שימוש בחומרים שונים כך שכבר מכך נוצר עניין: עץ, מתכת, זכוכית. ניתן לשלב למשל בין אי העשוי עשוי עץ גולמי ופראי לצד כיסאות בר מודרניים העשויים מתכת וחומר פלסטי מבריק, ארונות המשלבים בין עץ לבין זכוכית חלבית. כך גם יווצרו כתמי צבע מן הכלים או החפצים המאוחסנים בארון (בתנאי שהם מסודרים!). הסגנון האקלקטי שהוא למעשה שילוב סגנונות מאפשר לכם להתפרע וללכת למקומות שונים, לבחור פריטים מסגנון אחד לצד כאלה מסגנון אחר, כך שייווצרו ניגודים. כל אלה הופכים את המטבח שלכם למקורי.

ברז מטבח דומיננטי

אם בעבר ברז מטבח היה פריט פונקציונלי לחלוטין ללא כל תפקיד עיצובי, היום הדבר אינו כך. גם אם המטבח מעוצב באופן סולידי, אך בחרתם ברז מטבח עם עיצוב דומיננטי, כבר יצרתם עניין ומקוריות, ממש אי של נועזות בתוך ים של סולידיות. ככל שסביבתו תהיה דווקא רגועה יותר, כך לברז המעוצב בנועזות יש מקום רב יותר והוא יבלוט בחלל. היום ישנו מגוון ברזים למטבח שמוסיפים משמעותית לעיצוב: ברז שחור, כסוף או מוזהב, ברז גבוה ומעוקל, נשלף או לא. את מידת הדומיננטיות אתם תקבעו. כיוון שברז למטבח יש אחד (בד"כ) הוא יבלוט היטב בשטח. חשוב כמובן שיהיה גם נוח ופונקציונלי.

חיפוי קיר שישנה את כל התמונה

האפשרויות לבחירת חיפויי קיר הן רבות ושונות. ניתן ללכת על החיפוי החלק והמבריק, למשל חיפוי העשוי זכוכית ונותן מראה נקי ומודרני. אפשר דווקא לקחת את החיפוי למקום הכפרי והצבעוני. ישנם חיפויים מצוירים ומעוטרים בסגנון רטרו עם הרבה מאוד צבע. תוכלו להחליט שזהו האזור הצבעוני והנועז במטבח שלכם. ממש מעין קיר כוח שימשוך את העין מיד. ישנם עיצובים רבים בחיפויי קיר כך שאפשר ללכת על הקצה לכיוון השקט והנקי או דווקא הצבעוני והנועז ואפשר גם למצוא משהו בין לבין שעדיין יהיה דומיננטי ומקורי.

תאורה שתמשוך את העין

גם גופי ואמצעי תאורה ישנם היום בלי סוף ובשלל סגנונות. בחירת גופי התאורה צריך להיות מותאם גם לשטח המטבח. אם זהו שטח גדול יחסית, ובמיוחד אם ישנו אי, ניתן לבחור מספר גופי תאורה זהים היורדים מן התקרה, אותם תתלו זה לצד זה. ניתן גם לבחור גופי תאורה שאינם זהים אך עם קשר ביניהם כך שייצרו עיצוב מעניין. הם יכולים להיות בסגנון כפרי ורטרו המשדרים חמימות, בסגנון תעשייתי כמו גופי מתכת חשופים או בסגנון מודרני ונקי – הכל ישנו והמבחר גדול. באזור אחר במטבח אפשר להתקין אמצעי תאורה מודרני כמו פס צבירה או גוף תאורה צמוד קיר או תקרה. אפשר גם ליצור תאורה שקועה או מוסתרת. תאורה גם היא מהווה דרך לצאת מן הסטנדרט וליצור משהו מקורי משלכם.

פריטי נוי ועציצים

גידול צמחי תבלין במטבח הפך לתחביבם של רבים. צמחי תבלין מוסיפים נופך כפרי הן בגלל הצבע הירוק והרעננות שלהם והן בגלל הריח והתוספת שלהם לתבשילים. ניתן להניח אותם על אדן החלון או להתקין מדף עליו תניחו אותם בתנאי שהוא באזור מואר מספיק. על המדף ניתן להניח פריטי נוי שונים, כולל עציצים דקורטיביים, פריטים שאספתם ויכולים להשתלב. אם שטח המטבח גדול יחסית אפשר גם לתלות על הקיר מחבתות או כפות מיוחדות. אפשר גם לתלות מוט מקיר לקיר שעליו יתלו מגוון מחבתות, מסננות וכלים, אך קחו בחשבון שהדבר ייקח את המטבח לאזור הכפרי יותר. כדי לתת מראה נועז בחרו פריטים צבעוניים ומעניינים שיזרקו כתמי צבע וייצרו עניין, גם אם נקודתי. כולם יחד יהפכו את המטבח למקורי ומעניין.