מערכת אינטרפוץ – כל מה שצריך לדעת

בשנים האחרונות, כל מי שמעוניין לשפץ את חדר האמבטיה שלו, כבר שמע בוודאי את הביטוי המוזר "אינטרפוץ". מערכת אינטרפוץ הפכה להיות נפוצה מאוד, ובזכותה ניתן לשפר את מראה חדר האמבטיה וליהנות מתשתית איכותית ועמידה לאורך זמן. אך מהו למעשה אותו אינטרפוץ והאם כדאי להשתמש בו בחדר האמבטיה? כל הפרטים מייד.

שיעור קצר בגרמנית

המילה אינטרפוץ מקורה מן השפה הגרמנית, והיא משלבת בין שתי מילים אחרות – "מתחת" (Unter) ו-"טיח" או "ציפוי" (Putz). בשורה התחתונה, מדובר בשיטת עבודה שעל פיה אביזרים שונים מותקנים בתוך הקיר, כך שלא ניתן לראות אותם מבחוץ. כיום, מונח זה משמש בישראל בעיקר כדי לתאר ברז אינטרפוץ המותקן בתוך הקיר של חדר האמבטיה, והוא מקשר בין הברז החיצוני לבין הצנרת. ברז זה מצויד במנגנון ייחודי הכולל ידית חיצונית אחת בלבד, שבאמצעותה שולטים בטמפרטורה של המים ובעוצמת הזרימה שלהם.

אילו ברזי אינטרפוץ ניתן למצוא?

מערכת אינטרפוץ כוללת שלושה מרכיבים עיקריים: הצנרת שמותקנת בתוך קיר חדר האמבטיה, ידית חיצונית לפתיחת הברז ומנגנון פלסטיק המקשר בין הידית לבין הצנרת. אך זאת רק ההתחלה, אם תרצו להתקין מערכת אינטרפוץ בקיר האמבטיה, תוכלו לבחור מבין שלושה סוגים שונים של ברזים:

  • אינטרפוץ 3 דרך: ברז זה מותקן בצנרת בעלת שלושה פתחים – פתח אחד המשמש לכניסת המים החמים, פתח שני המשמש לכניסת המים הקרים ופתח שלישי שממנו יוצאים המים לצינור חיצוני. שימו לב שבאופן זה יש אפשרות להתקין או ברז או מזלף, אך לא את שניהם.
  • אינטרפוץ 4 דרך: ברזים מסוג זה כוללים ארבעה פתחים – פתח למים חמים, פתח למים קרים וכן שתי יציאות נוספות. שתי היציאות הנוספות מאפשרות להתקין ברז ויחידת מזלף, וכך לשדרג את חוויית השימוש באמבטיה.
  • אינטרפוץ 5/6 דרך: ברז מסוג זה פחות נפוץ בשימוש והוא כולל ארבע פתחים ליציאת מים. במרבית המקרים משתמשים בו כאשר מעוניינים למשל להתקין ג'טים בחדר האמבטיה.

האם כדאי להתקין ברז אינטרפוץ?

השימוש בברזי אינטרפוץ הוא חדש יחסית, ולכן רבים מתלבטים בנוגע למידת התאמתו לחדר האמבטיה. כדי לדעת אם אכן כדאי להשתמש בו, מומלץ להכיר את כל היתרונות והחסרונות שלו:

 

יתרונות:

  • מערכת איכותית ועמידה: מערכת אינטרפוץ נחשבת לאיכותית ולעמידה במיוחד. אם התקנתם אותה באופן מקצועי ומדויק היא תשרת אתכם היטב לשנים רבות.
  • מראה: מנגנון האינטרפוץ מותקן בתוך הקיר, וכך יש אפשרות ליצור מראה "נקי" ואלגנטי יותר בחדר האמבטיה.
  • נוחות השימוש: מכיוון שאת ברז האינטרפוץ מפעילים באמצעות ידית אחת בלבד, הוא נחשב לנוח מאוד לשימוש. בדרך כלל, אם יש לכם טמפרטורת רחצה מועדפת, תוכלו להקפיד להשאיר את ידית הברז באותו המיקום, וכך ליהנות מטמפרטורה נעימה גם ברחצה הבאה.

חסרונות:

  • התקנה: התקנה של ברז אינטרפוץ חייבת להיעשות על ידי איש מקצוע מיומן. הברז צריך להיות מותקן בעומק המתאים בקיר, ולכן אין זה מומלץ להתקין ברז כזה בכוחות עצמכם.
  • תחזוקה: תיקון תקלות בברז אינטרפוץ הוא מורכב יותר. עם זאת, אם המנגנון הותקן ישירות מאחורי הידית התיקון יהיה קל יחסית. לכן, בעת ההתקנה ודאו כי תהיה לכם גישה נוחה למנגנון.
  • עלויות: ברז אינטרפוץ איכותי יהיה בדרך כלל יקר יותר מברז סטנדרטי.

לסיכום, מערכת אינטרפוץ תאפשר לכם לשדרג את חדר האמבטיה ולשפר את המראה שלו. אך כדי ליהנות מטכנולוגיה זו, חשוב כמובן לבחור ברזים מתאימים ולפנות לאנשי מקצוע שישלימו את עבודת ההתקנה באופן מדויק ואסתטי.