איך בוחרים תאורה לשירותים?

במרבית חדרי השירותים אין בנמצא תאורה טבעית שתסייע לנו להאיר את החדר היטב. מצד שני, חשוב לזכור כי בדרך כלל מדובר בחדר קטן יחסית, שאנו נוהגים לשהות בו לפרק זמן מוגבל בלבד, ולכן, לא תמיד נרצה להשקיע כסף רב בעיצוב התאורה של חדר זה. אז איך עושים את זה נכון? כאן תמצאו את כל הפרטים.

תאורה תלויה או צמודה לתקרה?


התשובה לשאלה זו תלויה בהעדפה האישית שלכם, בסגנון העיצוב של חדר השירותים וכמובן גם במקום העומד לרשותכם. אם טרחתם ועיצבתם את החדר באופן יוקרתי ואלגנטי, ייתכן כי תרצו להציב שנדליר או גוף תאורה מרשים אחר, אך לא בטוח שהוא יתאים לגודלו של החדר. לכן, הגדירו היטב את הגודל הרצוי של גוף התאורה וודאו שבחרתם בתאורה המשתלבת היטב בחלל.

שילוב תאורה נקודתית


לצד התאורה העילית של חדר השירותים, תוכלו להתקין גם גופי תאורה נקודתיים במיקומים נבחרים. אם יש לכם בחדר השירותים כיור לאמבטיה, ייתכן כי תרצו למקם סמוך אליו תאורת ספוט קטנה. תאורה מסוג זה יכולה להיות גם אידאלית לשימוש בשעות הלילה, כאשר אנחנו לא מעוניינים להסתנוור בעת הביקור הלילי בשירותים. אם מעל לכיור ישנה מראה, ניתן לשלב בה גם את גוף התאורה, ועיצוב בסגנון זה יכול להתאים במיוחד לשירותי האורחים שלכם.

תאורה היקפית


אפשרות נוספת לתכנון התאורה בשירותים, היא להתקין פס תאורה היקפי בחדר השירותים. תאורה זו עשויה להיות רכה יותר, וכך היא מאפשרת ליצור אווירה נעימה בחדר השירותים בכל שעות היום. רק שימו לב, גופי תאורה אלו צריכים להיות מותקנים באופן מקצועי, וכדאי גם לבדוק מהן המלצות התחזוקה של גופי התאורה וכיצד ניתן להחליף את הנורות בעת הצורך.

סוג הנורות


בבתים ישנים לעיתים היה נהוג להתקין בחדרי השירותים והאמבטיה נורות פלורסנט חזקות. תאורה מסוג זה עשויה להתאים למשרדים או למבנים ציבוריים, אך בבית היא לעיתים פוגעת בעיצוב החדר ולרוב היא אינה נעימה במיוחד. לכן, מומלץ במקום זאת לבחור בגופי תאורה המשלבים נורות לד. אם תרצו, תוכלו לבחור כמובן בנורות הליבון (הלוגן) הישנות, אך נורות הלד יהיו חסכוניות יותר וישרתו אתכם לזמן רב יותר.

מיקום מתג האור


בעת התקנת גופי תאורה בחדרי השירותים, חשוב לשים לב גם למיקום של מתג האור. ברוב חדרי הבית, מתג האור ימוקם בתוך החדר עצמו כדי שיהיה אפשר לשהות בנוחות בחדר גם בדלת סגורה, ולהפעיל את המתג בנוחות. עם זאת, כאשר מדובר בחדרי שירותים לרוב מקובל להתקין את מתג התאורה דווקא מבחוץ – כך ניתן להיכנס לחדר כשהוא כבר מואר. עם זאת, אם תרצו תוכלו כמובן להתקין גם מתג פנימי בתוך חדר השירותים, אך כדי לשמור על הבטיחות חשוב כמובן לעשות זאת בעזרת טכנאי חשמל מומחה.