איך לחסוך במים בחדר האמבטיה?

חסכון במים הוא מזמן נושא מדובר ובעל מודעות רבה, במיוחד בארצנו הקטנה בה המים הם מצרך יקר ומועט. כיום רובנו מבינים את החשיבות בחיסכון במים ומנסים כל אחד כפי יכולתו לחסוך בצריכתם ומכאן גם בהוצאות הכספיות עבור כך. בנושא של חיסכון במים ניתן לומר כי חדר האמבטיה הוא החדר בו השימוש במים מגיע ליותר משני שלישים של כלל צריכת המים שלנו ולכן חיסכון מים בחדר זה הוא משמעותי ביותר. בשל חשיבות הנושא פותחו טכנולוגיות רבות ויעילות לחסכון בצריכת המים כמו ברזים מווסתי לחץ או ברזי אינטרפוץ שכיום מאוד נפוצים ומאפשרים שליטה על כמות וטמפרטורת המים באופן שמבזבז כמה שפחות.
אז איך עושים את זה? איך באמת אפשר לחסוך משמעותית בצריכת המים בחדר האמבטיה? לפניכם עצות מעשיות שאם תצליחו ליישם אותם, חשבון המים שלכם יקטן ואף תיקחו חלק במאמץ הארצי לחיסכון במים.

ברז אינטרפוץ- יעיל בחיסכון במים

ברז אינטרפוץ הוא ברז בעל מנגנון פנימי בקיר, בעל ידית אחד דרכה ניתן לווסת את עוצמת המים והטמפרטורה ע"י הזזת הידית לצדדים, כמובן שברז זה הוא חסכוני הרבה יותר מברז בעל שתי ידיות שהשימוש בו מחייב פתיחת שתי הידיות לכיוון עוצמה וטמפרטורה וכך לבזבוז גדול יותר של מים. כיום רוב הברזים בחדרי האמבטיה הם מסוג אינטרפוץ כיוון שאכן הם יעילים יותר בצריכת המים, במידה והברזים אצלכם לא כאלו, כדאי להחליף אותם ולעשות השקעה קטנה אך חסכונית לטווח הארוך. ניתן לשדרג לברזים בעלי טכנולוגיות חסכונית הנשלטות ע"י מנגנון תרמוסטטי, בהם הטמפרטורה המבוקשת נשמרת וכך צריכת המים יכולה להגיע ל33% חיסכון במים, וכן בברזים בעלי וסתי לחץ המקטינים את לחץ המים שעובר בצינורות, עוזר בחיסכון וגם מונע תקלות בצנרת. כמו כן ניתן להתקין חסכמים המורכבים בברזים כך שהמים היוצאים מהפייה הם חצי מהצריכה המלאה.

התקלחו במקלחונים ולא באמבטיה:

למרות שרבים מאיתנו אוהבים לעשות אמבטיות, וכן משפחות על ילדים קטנים הרוצים למלא מים באמבטיה, צריך להבין שמילוי אמבטיה היא בערך 180 ליטר מים, זוהי כמות עצומה שאפשר לחסוך, עדיף לעשות מקלחת קצרה במקלחון ואם יש לכם ברז המותקן עליו חסכם או ברז אינטרפוץ זה עוד יותר טוב. אם בכל זאת אתם ממש זקוקים לרחצה באמבטיה, אפשר למלא אותה למחצה וכן לעשות את זה לעיתים נדירות ולא על בסיס יומי. כדאי להתרגל ולהרגיל את שאר בני המשפחה למקלחות רגילות ללא בזבוז מים מיותר ולחיסכון גדול, כך אתם גם חוסכים במים וכסף וגם מחנכים את דור ההמשך להיות מודעים לנושא ולהפוך את עניין החיסכון לדבר שבשגרה.

הקפידו על מקלחות קצרות:

מקלחת קצרה היא עניין של הרגל, נכון שיש כאלה שחייבים להיות לפחות 20 דקות במקלחת, אך עדיף לוותר על הרגלים שכאלה ולהתרגל למקלחות קצרות. במיוחד אם יש לכם ברז אינטרפוץ, הגעה לזרימה ולטמפרטורה הטובה עבורכם היא מהירה כך שאין צורך להישאר ולבזבז עוד מים, אם תרגילו את עצמכם להתקלח באופן אפקטיבי אך בזמן קצר, עדיין תוכלו ליהנות מחוויית הרחצה וגם מחיסכון במים. כמו כן אפשר גם לחסוך בפעולות אחרות הנעשות בחדר האמבטיה כמו סגירת הברז בזמן הצחצוח או בזמן שאתם מסתבנים וחופפים. כפי שאמרנו זה עניין של הרגל, וברגע שתיישמו את זה, ההרגל יהפוך להיות חלק מהשגרה שלכם ללא מאמץ. רעיון שיכול לעזור לבני המשפחה הקטנים הוא להחזיק טיימר ליד המקלחת המזכיר להם לעשות מקלחת קצרה, מעין משחק שכזה יכול להמריץ את הקטנים וכן לעודד אצלם את החשיבות של חיסכון במים ובכסף.

בדקו שאין ברזים דולפים:

ברזים מכל הסוגים עלולים לדלוף בשל תקלה או בלאי, כאשר אנו יודעים על כל אנו מטפלים במהירות, הבעיה גדלה כאשר אנחנו לא מודעים לברז הדולף, במקרה כזה איבוד מים עלול להגיע ל1 קוב מים ליום, ברז דולף אחד יכול להביא לבזבוז מים מיותר הן מבחינה אקולוגית כי חבל על כל טיפה במדינתנו הקטנה והן מבחינה כלכלית של חשבון מים מוגדל. ישנם מקרים גם של נזילה סמויה באסלה או בניאגרה, דבר שלרוב לא שמים לב אליו לכן חשוב לבדוק גם שם. אז אם משהו לא נראה לכם בחשבון המים ויש חריגה לא רגילה כדאי לעשות בדיקה לברזים בבית ולבדוק את תקינותם, לפעמים תוכלו לפתור את הבעיה בעצמכם ולפעמים תצטרכו להזמין איש מקצוע לטפל בבעיה. הבדיקה לדליפה לא מסובכת, פשוט אפשר לסגור את כל הברזים בבית ולבדוק האם מד המים ממשיך לעבוד, אם כן כנראה שיש נזילה סמויה ויש לתקנה במהרה.

חסכון במים גם בשירותים:

זה אולי ישמע לכם מוזר אבל השימוש הגדול ביותר במים הוא במיכל ההדחה של השירותים המגיע עד ל40 ליטר מים לשטיפה למשפחה ממוצעת, כיום ישנם מכשירים שיכולים לעזור בחסכון במים למשל שימוש במיכל הדחה דו-כמותי המאפשר שימוש של כחצי מכמות המים להדחה, אפשר גם להתרגל ללחוץ על הידית הקטנה להדחת חצי מיכל בלבד- לרוב זה מספיק ביותר. בנוסף חשוב לא לזרוק מגבונים או כל דבר שיכול לגרום לסתימה בשירותים ולשימוש מים רב על מנת להוריד אותם.

כיום קל יותר לחסוך במים בחדר האמבטיה בשל הטכנולוגיות הקיימות בברזים, טכנולוגיות כמו מווסתי לחץ, אינטרפוץ, חסכמים ועוד, המצמצמים את צריכת המים ועוזרים לשמירה על חסכון במים ובכסף. צוות החנות ישמח ללוות אתכם בבחירת ברזים חסכוניים ואיכותיים עבורכם.