איך לשמור על מטבח נקי?

ישראלים רבים עברו לגור במטבח שלהם, למעשה, אם לשפוט לפי שטח המטבח הישראלי שהולך וגדל בשנים האחרונות בהתאם למקום המרכזי שלו בחיי המשפחה. זה מצליח לענות על הצורך של המשפחה גם לבשל וגם לאכול ולהתכנס באותו מקום אבל גם מחייב לשמור על ניקיון ולמצוא פתרונות קלים לניקוי ולארגון המטבח כך שיהיה הרב היותר קל להתנהל בו כל היום. זה מחייב שמירה על מתקנים נקיים ומשטחים היגייניים אבל גם סדר וארגון חכם כדי שלא יצטרכו לבלגן את המטבח בכל פעם שרוצים להכין משהו או להתיישב לכוס קפה עם חברים. בבית כזה, ברז מטבח עובד שעות נוספות ויש דרכים טובות להפחית את התלות בניקיון היומי כדי להקל על בני הבית ולהפוך את ששהות במטבח לנעימה בכל זאת. להלן כמה טיפים שעובדים תמיד כיצד לשמור על מטבח נקי מבלי להשתעבד אליו.

ההתחלה: אתם לא באמת צריכים את כל זה

יש לנו נטייה לאגור המון גאדג'טים וכלים ומכשירים שאנחנו בטוחים שאנחנו צריכים או נצטרך יום אחד. זה כולל מכשירים ייעודיים להכנת סוג אחד של מאכל שמאוד מלהיב אותנו אבל בפועל אנחנו כלל לא משתמשים בהם, וזה כולל כפילויות של כלים שלא באמת צריך את כולם, כולל סטים שמתאימים לאירוח גדודים, כשאנחנו יכולים להסתפק בהרבה פחות. אפשר להוסיף לזה את העובדה שמאז הקורונה יש נטייה לאגור עוד מצרכי מזון למרות שיש משלוחים מכל מקום ולכן אין סיבה באמת להעמיס על ארונות את כל המכשירים האלה. חלק מהתכולה סותם את המזווה ואת הארונות וחלק מאוחסן במקומות נוספים וחבל. גם למדף ריק ומאוורר יש יופי משלו וכשיש פחות חפצים יש גם פחות אבק ולכלוך לנקות. עשו סדר בארונות שלכם והוציאו את כל מה שבאמת לא צריך והכלל הוא מה ששוכב אצלכם שנים ולא משמש אתכם.

פתרונות אחסון חכמים וקלים לתפעול

ככל שארונות המטבח שלכם יותר חכמים, מנצלים מקום טוב יותר וגם קלים לתפעול, כך גם אפשר לנקות אותם טוב יותר משום שמלכתחילה אין לכם בעיה לעבוד אתם. אם נהיה כנים עם עצמנו, אחת הסיבות שבגללן הארונות והמגירות זוכים לטיפול תחזוקה וניקיון לעתים רחוקות זה משום שקשה לנו להתכופף, להידחק פנימה, להגיע לכל פינה וגם להיאבק בדלתות, צירים ומדפים גבוהים מדי שצריך לטפס אליהם. כשמוצאים פתרונות אחסון לתכולה שאותה החלטתם לצמצמם ולהפסיק להעמיס, ממילא יהיה יותר קל לנקות אותה בתכיפות. כך גם לא תצטרכו לזרוק מצרכי מזון שפג תוקפם כי מרוב שפע כבר לא ידעתם שיש לכם וקניתם עוד מאותו דבר, וגם קל לשלוף את המדפים והמגירות ולנגב לאחר שהוצאתם את מעט הפריטים שהכנסתם לשם.

להתאבזר נכון יותר מבחינת תחזוקה – משטח עבודה, ברז מטבח וכיור

אביזרי מטבח שונים דורשים רמת תחזוקה אחרת זה מזה והכוונה לכיורים מסוימים כמו כיור מטבח מנירוסטה שהוא הרבה יותר קל לניקוי מכיור חרסינה, לדוגמה, או משטח עבודה, "שיש", שמיוצר מחומרים סינתטיים או חומרים מעובדים שמקילים על הניקיון וההיגיינה כי הם אינם נסדקים כלל ולכן גם אינם חדירים לבקטריות. אם יש לכם אפשרות לבחור אביזרי מטבח כאלה שקל לנקות משום שאתם מבלים במטבח שעות רבות, הגיע הזמן להקל על עצמכם. זה כולל גם ברז מטבח שקל לתפעל ולנקות כי הוא לא מרובה פיתולים וחלקים. אם תוכלו לעשות זאת, מומלץ לבדוק גם ברז מטבח נשלף שהוא בכלל השוס של המטבח הנקי כי אין צורך יותר להשתמש בקעריות מים להתיז בכל מיני פינות. מספיק לשלוף את הברז ולגשת אתו לפינה שצריכה שטיפה וזהו.

חומרי ניקוי מתאימים ולאו דווקא חריפים

הסוד של חומר ניקוי מוצלח ויעיל הוא ריכוז החומר הפעיל שיש בו, לאו דווקא כמה אקונומיקה הוא מכיל. כשאתם משתמשים בחומרי ניקוי חריפים שלא לצורך אתם גם שואפים אדים לא סימפטיים לריאות וגם מסכנים את שלמות אביזרי המטבח שלכם כי חומרים כאלה סופם שישחקו את השכבות המגינות העליונות ויחשפו אותם לזיהומים. כמו כן, חשוב מאוד להיזהר מאלתורים בשימוש בחומרים שלא נועדו לניקיון כלל ליד מים ואש, כפי שכבר ראינו בכמה אסונות, או מערבוב חומרים שלא נועדו להתחבר כמו חומצות למיניהן שמגיבות רע מאוד אחת לשנייה. במקרים רבים הלכלוך יורד בצורה מושלמת כשמשתמשים בזרם חזק של מים ולכן צריך להפעיל ברז מטבח למקרה כזה, יחד עם סבון איכותי שיש בו ריכוז גבוה יחסית של חומר פעיל שגם אינו מסכן את השלמות של הציוד והאבזור במטבח.

לחות מוסיפה בעיות

לחות היא לא דבר טוב כשמדובר במטבח משום שיחד עם חמימות של מכשירים פועלים היא משמשת סביבה נוחה להתפתחות בקטריות, חיידקים, פטריות ועובש. את אלה אי אפשר כבר לסלק עם מים וסבון אלא רק בחומרים קיצוניים ולפעמים גם זה לא עוזר כשהארונות או הקירות ספוגים בבקטריות ועובש. למותר לציין שכאן זה כבר לא רק עניין של היגיינה סתם אלא סכנת חיים שעלולה להדביק אנשים ולפגוע בהם. יש כמה דברים שחשוב לעשות: לייבש כל מקום שיש בו מים ונוזלים, אם בגלל ניקיון יסודי ואם בגלל עבודות בישול, לאוורר כל הזמן את המטבח ולתת לאור הטבעי ולשמש לחדור משום שהם מחטאים בצורה טובה לא פחות, וכמובן לא להזניח כתמי רטיבות אלא לקרוא למומחה מיד.