תכנון עלויות שיפוץ של מטבח

חדר המטבח מלווה אותנו לכל אורך שעות היום. בבוקר אנחנו שותים כאן את כוס הקפה הראשונה שלנו, בצהריים ממלאת אותו הארומה העשירה של הבישולים, ובערב בני הבית מתכנסים סביב השולחן לארוחה קלה לפני השינה. לכן, כאשר שוקלים שיפוץ של הבית, אחד המקומות שבהם נשקיע הכי הרבה יהיה אזור המטבח. אך שימו לב! במטבח קיימות תשתיות מים וחשמל ודרוש תכנון מוקפד על מנת לקבל את התוצאה הרצויה מבלי לחרוג מהתקציב.

איך עושים את זה? קראו במאמר הבא.

 

קובעים מסגרת תקציב

השלב הראשון בתכנון שיפוץ של מטבח הוא קביעת מסגרת התקציב העומדת לרשות בני המשפחה. לרוב, אם אתם מעוניינים להשקיע סכום של עד 15,000 ש"ח, תוכלו בדרך כלל לבצע שדרוג בסיסי של מראה המטבח. תהליך זה יכול לכלול לדוגמה צביעה של ארונות וחידוש הידיות, אך לא שינויים מהותיים במבנה הכולל שלו. לעומת זאת, אם אתם מתכננים שיפוץ יסודי וכולל, העלות תהיה בהתאם ועשויה להגיע גם לכמה מאות אלפי שקלים. באופן כללי, כאשר מבצעים שיפוץ מקיף במטבח, חלק גדול מהתקציב יוקדש לבחירת שיש חדש, להחלפת האינסטלציה ולהתקנת ארונות מטבח חדשים. מכיוון שמדובר בפערים מאוד גדולים במחיר, לפני שאתם מתחילים חשוב שתחליטו על היקף השיפוץ ותקבעו תקציב עם אחוז חריגה המקובל עליכם.

משדרגים את השיש

אם בחרתם להשקיע בשיפוץ נרחב, אחד הדברים שתשקיעו בו הוא בוודאי החלפת השיש. כיום יש אומנם משטחים אחרים העשויים מתכת, בטון או עץ, אך שיש נחשב לפרקטי יותר וקל לניקוי. השיש שמחירו הוא הנמוך ביותר הוא שיש חברון, ובדרך כלל עלותו היא בסביבות ה-300 ש"ח למ"ר. עם זאת, ייתכן כי לטווח הארוך הוא יתברר כבחירה לא מוצלחת, שכן הוא נכתם בקלות ואין זה פשוט לנקות אותו. לעומתו, האפשרות היקרה ביותר היא שיש גרניט שעלותו 750 ₪ למ"ר. המחיר אומנם גבוה, אך שיש זה עמיד בחום ואינו נשרט, ולכן ישמש אתכם היטב לשנים רבות. אפשרות הביניים היא לבחור באבן קיסר, שיש חזק שלא נכתם בקלות אך אינו עמיד בחום. מחירו מתחיל ב-450 ש"ח אך ישנם דגמים יקרים הרבה יותר. בחרתם שיש? מעולה, כעת רק שימו לב שעליכם להתאים לו גם ברזים למטבח ולבחור כיורים למטבח. כדי שהעיצוב יהיה הרמוני, מומלץ לבחון היטב את השילוב שבין הברזים למטבח, הכיורים והשיש.

מחליפים ארונות מטבח

החלפת ארונות המטבח היא כאמור אחת ההוצאות הגדולות ביותר במסגרת השיפוץ. עם זאת, ישנה דרך פשוטה להוזיל את העלות. גם אם החלטתם להשקיע ובחרתם בדלתות מעץ מלא ואיכותי, את החלק הפנימי של הארון ניתן בהחלט להרכיב מחומרים אחרים זולים יותר אך עמידים לא פחות. פלטת עץ מלא עשויה עץ טבעי ואינה כוללת חלקים גרוסים או מודבקים. את הארון הפנימי ניתן לעומת זאת ניתן להכין מפלטות MDF, מפלטות סיבית (עמידה פחות בלחות) או מפלטות סנדוויץ' הנחשבות לעמידות ולאיכותיות יותר. את הארונות ניתן לרכוש כדגם מוכן הקיים בחנות, אך יש גם אפשרות לפנות לנגר מומחה בתחום.
כך תוכלו ליצור את המראה האידיאלי מבחינתכם ובכל זאת לשמור על מסגרת התקציב.