שיפוץ מטבח בקטנה

כמעט כולנו פותחים את הבוקר באותו האופן. אנחנו מגיעים למטבח, מכינים לנו את כוס הקפה הראשונה של היום ומתעדכנים באשר למתרחש בארץ ובעולם. בשעה הזאת, כשעדיין לא התעוררנו, אנחנו לא תמיד מסתכלים סביבנו, אבל אם נרים רגע את המבט אולי נראה שהמטבח שבו אנחנו יושבים זקוק למעט יחס ואהבה. ארונות המטבח נראים קצת עייפים, האריחים ידעו ימים יפים יותר וידיות המטבח נראות מעט מיושנות. החדשות הטובות הן שבכל המקרים הללו כמה פעולות פשוטות יחסית יסייעו להחזיר למטבח את הרעננות שלו, כך שאנחנו נוכל לפתוח את הבוקר במטבח מזמין ונאה יותר. אז איך עושים את זה? כל הטיפים מיד.

 

חידוש ארונות המטבח

 

כשמדובר בריהוט מעץ, מטבח הוא אזור מאוד מאתגר. הדלתות והמדפים חשופים ללחות ולעיתים גם מוכתמים במהלך הבישול. אז נכון, ארונות מטבח עשויים בדרך כלל מחומרים עמידים המיועדים לסביבה זו, אך ככל שחולף הזמן בכל זאת ניתן לראות סימני בלאי בעץ. כדי לשפר את המראה של הארונות עומדות לרשותכם כמה אפשרויות:

  • קודם כל בודקים את מצב הארונות: לפני שמשקיעים זמן וכסף בתיקון וצביעה חשוב לבדוק מה מצב הארונות. האם הם תקינים? האם העץ במצב טוב ללא פגמים משמעותיים ולא נפוח? מלבד זאת, יש לבחון את החיבורים והצירים ולוודא שאין פגמים ונזקים העלולים לסכן את בטיחותכם. אם התגלו פגמים משמעותיים בארונות, ייתכן כי צביעה לא תספיק ויש צורך בפתרון מקיף יותר.
  • ליטוש וצביעה: אם הארונות במצב תקין בסך הכול, ואתם רק רוצים לרענן מעט את המראה שלהם, תוכלו ללטש את העץ ולצבוע אותו. אם אתם לא בטוחים שאתם יודעים כיצד לבצע עבודה זו, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי, לבדוק עלויות ולבחור בדרך הפעולה המתאימה לכם.
  • החלפת דלתות: במקרים רבים מתברר כי באופן כללי מצב הארונות טוב, אך דלתות המטבח אינן במיטבן. במקרה זה יש אפשרות להחליף את דלתות המטבח בלבד, מבלי לבצע שיפוץ מקיף ויקר. החלפת הדלתות היא גם הזדמנות מצוינת לבחור בעיצוב מעט שונה למטבח. תוכלו למשל לבחור בדלתות עם חזית מזכוכית או לחשוב על צורת פתיחה שונה של הדלת שתהיה נוחה יותר לצרכים שלכם.

התאמת ידיות חדשות

 

הן אומנם קטנות אך אל תזלזלו בהם – הידיות של ארונות המטבח יכולות לשפר משמעותית את מראה ארונות המטבח ולהוסיף להם טאץ' ייחודי. רק לפני שאתם בוחרים ידיות, בדקו היטב מהי שיטת ההתקנה של הידיות הנוכחיות שיש במטבח שלכם, ומהי שיטת ההתקנה של הידיות החדשות שבחרתם בהן. אם יש לכם במטבח ידיות מטבח פשוטות המותקנות באמצעות הברגה, ייתכן כי תוכלו להחליף את הידיות באופן עצמאי וללא קושי. עם זאת, ישנן ידיות בעלות התקנה המחייבת ידע מקצועי, ואם תנסו להרכיב אותן לבד ייתכן שרק תגרמו נזק נוסף לארון המטבח. כדי להימנע ממצב זה התייעצו עם איש מקצוע בעת רכישת הידיות ובקשו סיוע בהתקנה אם מתעורר הצורך.

שיקול נוסף שיש לקחת בחשבון כאשר בוחרים ידיות הוא מידת התחזוקה שהן מחייבות. ייתכן כי אתם חושבים שמצאתם את ידיות המטבח האידאליות שלכם – למשל, ידיות בעיצוב רומנטי עם פיתוחים מורכבים ועדינים. אבל איך ייראו ידיות אלו בעוד חודש? בעוד שנה? בעוד חמש שנים? ידיות בעלות עיצובים מורכבים, עם הרבה חריצים ופיתולים עלולות לצבור אבק ולכלוך בקלות רבה יחסית. אז אם אינכם מעוניינים במערכת יחסית קרובה מדי עם ידיות המטבח שלכם, כדאי אולי לבחור בעיצוב אלגנטי בקווים נקיים וללא שקעים שבהם עלול להסתתר לכלוך.

החלפת ברזים במטבח

 

ארונות המטבח הם אולי הפריטים הבולטים ביותר בחדר זה, אבל סימני הזמן ניכרים היטב גם באזור הכיור. ברזים למטבח נוטים עם הזמן לצבור משקעים, הצבע שלהם דוהה או שהציפוי שלהם מתקלף ומאבד מיופיו. ולפעמים, אחרי שהשתמשתם במשך שנים באותו הברז, קצת "נמאס" לכם מהמראה שלו ואתם רוצים לחדש אותו. החלפה של ברז היא תהליך פשוט יחסית, ובכל זאת, חשוב לבחור את הברז בחוכמה בהתאם לצרכים שלכם. לכן, לפני רכישה של ברזים למטבח שימו לב לנקודות הבאות:

  • ממדים: ברז מטבח צריך להתאים לגודלו של הכיור. אחרת, בעת השימוש בברז עלולים להינתז מים מחוץ לכיור לסביבה ולרצפת המטבח.
  • סגנון עיצוב: בעבר היה מספר מוגבל של דגמי ברזים למטבח. כיום לעומת זאת ישנו מבחר מרשים ביותר שיכול להתאים לכל סגנון עיצוב. אז קחו את הזמן, החליטו מהו הסגנון המועדף עליכם ובחרו בברז המשתלב היטב עם העיצוב הקיים.
  • תחזוקה: כאשר אתם בוחרים ברז שימו לב להוראות השימוש בו ולהנחיות התחזוקה. רצוי לבחור בברז שאינו מצריך שגרת ניקוי נוקשה או בברז העשוי חומר הנשחק בקלות. כדי למנוע אכזבות, בעת הבחירה התייעצו עם נציגי השירות ושאלו גם על חומרי הניקוי המתאימים לברז.

חידוש האריחים

 

ביקרתם פעם בבית ישן יחסית? כזה שנבנה לפני 30 או 50 שנה וטרם עבר שיפוץ? אם כן, סביר להניח שחוויתם מעין מסע בזמן לעשורים קודמים. ייתכן למשל שראיתם אריחי מטבח בגווני צהוב או כתום, בעיצובים פסיכדליים מעט של פרחים או צורות גיאומטריות מסובכות. אלו הן כמובן דוגמאות לעיצוב דומיננטי מאוד, אך לא צריך ללכת רחוק מדי. אריחי המטבח מכסים לעיתים חלק ניכר מהקיר, ולכן יש להם השפעה מהותית על סגנון המטבח והאווירה שנוצרת בו, גם אם הם סולידיים יחסית. אז אם אתם לא מתחברים לעיצוב של האריחים, מומלץ בהחלט לעשות שינוי. תוכלו להתייעץ עם איש מקצוע ולברר אם קיימת אפשרות לצביעה מחדש של האריחים או לשימוש בטפט שיאפשר לכם לעדכן את המראה של האריחים. אם תרצו תוכלו כמובן להחליף את האריחים בחדשים, וכך ליצור שינוי דרמטי במראה המטבח. רק זכרו! עבודה מסוג זה כדאי להשאיר בידי המומחים לכך.