ניקיון המטבח – מה חשוב לדעת?

הכנת תבשילים ריחניים, ארוחות משפחתיות או אפילו קפה של בוקר – כל אלו עשויים להשאיר סימנים במטבח שלנו. בשגרת הבוקר העמוסה לא תמיד יש לנו זמן לניקיון יסודי, ולכן אנחנו מסתפקים בניקוי זריז לפני שאנחנו רצים לעניין הבא. אך לפחות פעם בשבוע-שבועיים כדאי להקדיש תשומת לב למטבח שלנו ולנקות אותו באופן מקיף יותר. איך עושים את זה ומה חשוב לדעת? על כך במאמר הבא.

ניקוי משטחי העבודה

בישול הוא מלאכה נפלאה, אך גם מלכלכת, ולפעמים אנחנו משתאים מיכולתם של כתמי הרוטב והפירורים להתפרש גם לפינות המרוחקות ביותר של משטחי העבודה. לכן, כאשר אנחנו מנקים את המטבח, חשוב לפנות את משטח העבודה מכלים וממכשירים, ולנקות היטב את כל הפינות. כך נוכל למנוע הצטברות של לכלוך ונמנע את הגעתם של נמלים ומזיקים אחרים.

ניקוי כיור המטבח

הכיור הוא הרבה יותר מהמקום שבו שוטפים כלים. משפחות רבות נעזרות בו לשם ניקוי ומרכזות בו את שיירי הארוחה או אריזות מזון שיש להשליך לאשפה. לכן, כל כיור מטבח עלול לצבור לכלוך, גם באזורים שאינם נראים לעין. בשולי הכיור לדוגמה נוטים להצטבר שאריות אוכל ולכלוכים, בייחוד אם מדובר בכיור שקוע הנמצא מתחת לגובה פני השיש. כדי לנקות אזורים אלו בקלות, ניתן להתקין ברז מטבח נשלף. ברז זה כולל צינור שאותו אפשר לשלוף ממקומו ולהגיע גם לאזורים הפחות גלויים של הכיור.

ניקוי הארונות

הכנתם פסטה ארביאטה חריפה ושבוע אחר כך עוד ראיתם כתמים אדומים על ארונות המטבח? מלבד הכתמים הבולטים הללו, ארונות המטבח חשופים לכתמי שמן שמקורם בטיגון וכמובן גם לטביעות אצבעות ושאריות לכלוך. אל דאגה, ארונות מטבח עשויים בדרך כלל מחומרים קלים לניקוי, ואם אתם דואגים לניקיון סדיר לא תתקשו להסיר כתמים אלו. בדרך כלל תוכלו להשתמש במטלית לחה ומעט סבון, ואין צורך להשתמש בחומרים אגרסיביים יותר. אם בכל זאת החלטתם לנסות תרסיס להסרת שומנים, כדאי לבדוק שהוא אכן מתאים לחומר הגלם שממנו עשויים הארונות. טיפ אחרון לסיום – אם אתם משתמשים בתרסיסי ניקוי, אל תיישמו אותם ישירות על הארונות, אלא השתמשו לשם כך במטלית.

אל תשכחו לנקות את המקרר

גם את מקרר המטבח חשוב לנקות מדי פעם, אחרי הכל – כאן נשמר המזון וחשוב לוודא שהסביבה שלו נקייה. מרבית המשפחות אומנם מרוקנות את המקרר לפני ביצוע קניית המצרכים השבועית, אך כמעט תמיד נותר איזה פריט שכוח באחד המדפים, ולא פעם מתברר כי נותר כתם חלב או ביצה שנשברה בלי ששמתם לב. לכן, לפני הקנייה הבאה, הוציאו את פריטי המזון מהמקרר, ונקו היטב את המדפים באמצעות מטלית לחה. אם יש לכם מגירות במקרר, כדאי להוציא אותן ולשטוף אותן היטב בכיור. לסיום, רצוי לבדוק מהו מצב המקפיא, ולנקות גם מגשי הקרח שבהם אתם משתמשים.