נזילות מים מרצפת האמבטיה? כך תתמודדו בהצלחה!

החדר הכי רטוב בבית הוא ללא ספק אחד המוקדים העיקריים (אחרי המטבח, כמובן…) בהם מתרחשות נזילות מים. לא משנה אם יש לכם אמבט, דוש, מקלחון חזית או מקלחון פינתי – טיפול לא נכון, הזנחה של מערכת המים או פשוט תשתיות ישנות ופגומות עלולות להוביל לנזילות מרצפת חדר האמבטיה ונזק לא קטן. בין אם אתם משפצים ונתקלתם בנזילות ובין אם הן התעוררו בין לילה – הנה כמה דרכים מעולות להתמודד עם הנזילה וסימנים מקדימים לבואה.

 

סימנים מקדימים לנזילה

גם אם עוד לא ראיתם נוזלים או נזקי מים בחדר האמבטיה, יש מספר סימני אזהרה העשויים להעיד על בואה הלא רצוי. בין השאר, אם אתם מבחינים בעובש, טחב חוזר או ריח טחוב, אם קירות החדר מעוותים, הרצפה נעשית מעט ספוגית או האריחים מתחילים להיסדק – יש סיכוי טוב שצינורות המים שלכם מוצפים. זו עשויה להיות אסלה דולפת, ברז תקול או אפילו תוצאותיו המצערות של שיטפון בן כמה שנים – אך התוצאה זהה: מומלץ מאוד לאתר את מקור הנזילה בהקדם ולתקנה.

כך מתמודדים עם הנזילה!

  • הכנת השטח

בשלב הראשון, יש לסגור את ברז המים הראשי כדי למנוע חדירת מים נוספים בזמן התיקון. לאחר מכן, לבשו כפפות והגנו על העיניים מפני אבק. כעת, פנו את חדר האמבטיה מכל מה שמפריע לגישה הישירה לרצפות הפגומות – פח, שטיח, אמצעי אחסון שונים ועוד, כך שיהיה לכם מרווח נוח לעבוד בו.

  • הסרת ריצוף פגום

הסירו את לוחות הבסיס של הרצפה ואת האריחים. אם הנזק מקומי ולא התפשט, תוכלו להסיר את הריצוף הנקודתי בלבד. אם הוא החל להתפשט – ייתכן ותידרשו להסיר את כל הריצוף בחדר האמבטיה.

  • בדיקה נוספת ואוורור

וודאו מהו מקור הבעיה. אם הבעיה היא בצינורות תחת הרצפות – פנו לתיקון המקור. אם הבעיה טמונה באזור האסלה, ייתכן ותידרשו להחליפה או להזמין אינסטלטור מומחה כדי להבין מה נדרש לעשות על מנת לתקן את הנזילה. לאחר שאיתרתם את המקור והסרתם את הריצוף הפגום, תנו לאזור זמן להתייבש – אפילו מספר ימים. הייבוש חייב להיות יסודי והמקום חייב להיות מאוורר. תוכלו להוסיף מאוורר כדי לזרז את הייבוש ולמנוע לחות באוויר, מה שעלול לגרום להופעת עובש וריח טחוב.

  • החלפת הריצוף

כעת יש צורך להחליף את הריצוף הפגום. אל תעשו זאת לבד, מומלץ מאוד לעשות זאת בעזרת בעל מקצוע שיסייע לכם בהתאמה, הדבקה של הריצוף ובדיקה חוזרת שמא מומלץ להשאיר את האזור נטול מרצפות למשך זמן נוסף, עד לייבוש סופי.

במקרה של עובש

במידה ונתקלתם בעובש במהלך הריצוף – טפלו בו לפני שאתם מטפלים בנזילה. נסו להשתמש באקונומיקה, חוץ לבן ומים או חומרים ייעודיים לטיפול בעובש. במקרים קיצוניים, ייתכן ותזדקקו לטיפול ובדיקה של איש מקצוע.