מתקינים מקלחון במקום האמבטיה? הנה מה שכדאי שתדעו

החלטתם להחליף את האמבטיה במקלחון אבל אתם לא יודעים מאיפה להתחיל? בדיוק בשבילכם הרכבנו את המדריך המלא הבא.

אמבטיה או מקלחון – מה אתם אוהבים באמת? אם החלטתם לוותר על האמבטיה כנראה שאתם אנשים שאוהבים לפתוח את היום תחת זרם מים מרענן או לסגור אותו במקלחת זריזה שתאפשר לכם להתכונן במהירות לשינה. ואכן למקלחון יש יתרונות רבים; הוא מאפשר חיסכון משמעותי במים, מספק לנו את כל האמצעים הדרושים להתארגנות מהירה וגם חסכוני במקום ומשתלב היטב בחדרי רחצה קטנים יחסית. אך כדי שהמקלחון ישרת אתכם היטב לאורך שנים חשוב לתכנן היטב את המעבר מאמבטיה למקלחון, ורצוי מאוד לשים לב לנקודות המרכזיות שנזכיר כאן.

בדקו את הצנרת

חידוש ושיפוץ של חדרי הרחצה מספקים הזדמנות מצוינת לבחון את מצבו הפיזי של חדר האמבטיה, ובפרט – את מצבה של הצנרת. תפקודה של הצנרת תלוי כמובן בטיב הצינורות ובגילם אך כך או כך אחרי 10 עד 20 שנה הצנרת כבר מתחילה להתבלות. לעיתים אפשר ממש לראות סימנים לכך: ברז ש"משתעל" כאשר אתם פותחים אותו או מים שמקבלים גוון אדמדם המעיד על חלודה, אלא הם רק שני סימנים לכך שהגיע הזמן להחליף את הצנרת בחדר הרחצה. אז אם כבר החלטתם לשפץ את חדר האמבטיה נצלו את ההזדמנות לבחון את מצב הצינורות והתייעצו עם מומחה בתחום האינסטלציה. אחרת, אתם עלולים למצוא את עצמכם נדרשים לשבור קירות ולהחליף את הצנרת שנייה אחרי שסיימתם לשפץ.

שימו לב לבטיחות

כששואלים אנשים למה הם בחרו להתקין דווקא אמבט רחצה, לא מקבלים בהכרח את התשובות המצופות. לא תמיד תשמעו תשובות בסגנון "אני רוצה ליהנות מאמבטיה מפנקת" אלא דווקא תשובות כגון "חשובה לי הבטיחות ואני לא רוצה ליפול". ואכן עבור רבים האמבט מספק פתרון בטיחותי אך גם מקלחונים מציעים פתרונות בטיחות רבים, ולעיתים אפילו יותר מוצלחים:

 • ריצוף מונע החלקה: זוכרים את המדבקות המחוספסות שהיו מדביקים פעם על המרצפות כדי למנוע מילדים קטנים להחליק במקלחת? כיום לא חסרים פתרונות אלגנטיים הרבה יותר ויש אפשרות למצוא ריצוף מתאים שיסייע למנוע החלקה גם בתנאי המאתגרים של המקלחון.
 • ידיות אחיזה: מקלחונים מאפשרים להתקין ידיות אחיזה נוחות שיאפשרו לשמור על בטיחות השימוש במקלחון בזמן הרחצה, ובזמן הכניסה למקלחון והיציאה ממנו. כדאי רק לשים לב לגובה ההתקנה ולוודא שהידיות שבחרתם נוחות לשימוש וקלות לניקוי.
 • מחיצות ודלתות למניעת דליפת מים: סכנת החלקה קיימת לא רק במהלך המקלחת עצמה, אלא גם בסיומה, כאשר יוצאים מהמקלחת לרצפת חדר הרחצה. כאן יש למקלחון דווקא יתרון על פני האמבטיה, שכן מחיצות המקלחון והדלתות מונעות דליפה של מים החוצה והרטבה של רצפת החדר.
 • אפשרות למקלחת גם בישיבה: גם אם בחרתם במקלחת זה לא אומר שאתם חייבים לעמוד. ניתן לשלב במקלחון גם אזור ישיבה, בין אם באמצעות פתרון בנוי וקובע ובין אם באמצעות שילוב ריהוט מתאים. גם מהבחינה הזאת יש למקלחון יתרון – הנגישות אליו היא קלה הרבה יותר, כאשר ניתן פשוט להיכנס למקלחון בלי שיהיה צורך לדלג מעל הדפנות של האמבטיה.

ניקיון המקלחון

בדומה לאמבטיה, גם מקלחון דורש ניקוי יסודי מעת לעת. החדשות הטובות הן שבדרך כלל יהיה לכם פשוט הרבה יותר לנקות את המקלחון משום שהוא כולל דפנות ישרות ונגישות. אך כדי שיהיה לכם קל עוד יותר בזמן הניקיון, הנה כמה טיפים:

 • בחרו את האריחים בחוכמה: בשוק ניתן למצוא אריחים מסוגים שונים, חלקם קלים מאוד לניקוי ולחלקם יש דרישות תחזוקה גבוהות יותר. אם אתם מחפשים פתרונות הדורשים תחזוקה קלילה יחסית, התייעצו עם נציגי השירות ובחרו באריחים ללא חריצים רבים העלולים לצבור לכלוך.
 • בחירת ראש מקלחת: כדי שתוכלו ליהנות מזרם המים ולכוונן את העוצמה שלו על פי ההעדפות שלכם חשוב לנקות את ראש המקלחת ולמנוע סתימה של הפתחים. בררו עם החנות מהן דרישות התחזוקה של ראש המקלחת ובחרו בזה ההולם את הצרכים שלכם.
 • שימו לב לתעלת הניקוז: על מנת לצמצם את הסיכוי ולסתימות והצפות חשוב מאוד להתקין תעלת ניקוז המאפשרת ניקוי קל. גם במקרה זה כדאי לקרוא קצת על המוצר ולבחון אותו היטב בחנות לפני הרכישה. נקודה נוספת – ודאו שתעלת הניקוז מותקנת נכון בשיפוע המבוקש כדי לאפשר ניקוז יעיל של המים.
 • בררו לאילו חומרי ניקוי אתם זקוקים: לא משנה איזה מוצרי אמבט אתם קונים, תמיד כדאי לברר מהן דרישות התחזוקה שלהם ובמידת האפשר לקבל גם המלצות על חומרי ניקוי ספציפיים. מידע זה יסייע לכם להגן על מוצרי האמבט השונים מפני שחיקה.

אין תוותרו על הנוחות!

כעת, אחרי ששמנו את כל השיקולים הפרקטיים מאחורינו, הגיע הזמן אולי לשבור את המיתוס. בניגוד למה שנהוג לחשוב, מקלחון הוא לא פחות מפנק מאמבט רחצה, והוא יכול להציע חוויית רחצה מהנה ונוחה יותר. הנה כל הדרכים ליצור אותה:

 • משקיעים בראש המקלחת: בואו נודה על האמת, זה הכוכב הראשי של חדר הרחצה. אז כדי ליהנות ממקלחת ממריצה ונעימה בחרו בראש מקלחת המאפשר לכם לכוונן את עוצמת זרם המים ושימו לב גם למידות שלו.
 • מתכננים היטב את המרחב: מקלחונים מטבעם אינם גדולים מאוד, ואפשר להתאים אותם באופן מדויק למידות של חדר רחצה ספציפי. נצלו היטב את המאפיין הזה וודאו שמידות המקלחון אינן גדולות מדי או קטנות מדי.
 • שימו לב לאופן פתיחת הדלתות: כדי להבטיח את נוחותכם, רצוי מאוד לבחור בדלתות הנפתחות החוצה או בדלתות הזזה. דלתות הנפתחות פנימה עלולות להיות לא נוחות ובמקרי חירום, כאשר יש צורך לחלץ מישהו מהמקלחון במהירות, הן אף עלולות להיות מסוכנות.
 • אפשר גם וגם: רוצים מקלחון אבל בן או בת הזוג לא מוכנים לוותר על האמבטיה? כיום יש פתרון הכולל שילוב של מחיצות עם האמבטיה הקיימת והתקנה של ראש מקלחת. באופן זה תוכלו ליהנות מכל העולמות ולשמור על שלום בית.