מתי צריך להחליף את השסתומים באמבטיה?

אתם משקיעים כל כך הרבה זמן ומחשבה בשיפוץ של הבית ובשיפוץ של חדר האמבטיה. מתלבטים, שוקלים, עושים את כל המאמץ כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר וליצור חדר רחצה שיהיה מעוצב ונעים. החל מבחירת סגנון העיצוב וצבע הקרמיקה, וכלה בבחירת האביזרים הסניטריים האיכותיים ביותר. אך מאחורי הקלעים מסתתרת הצנרת, שהיינו מעדיפים להדחיק ולא לחשוב עליה. ובכל זאת, במהלך השיפוץ כדאי מאוד לוודא שהצנרת תקינה ואינה זקוקה לשדרוג.

רחוק מהעין, אך עדיין בעייתי
מערכת הצינורות הנסתרת הזו מובילה מים וגם דואגת לנקז אותם, וכל עוד היא עובדת כמו שצריך אנחנו בכלל לא שמים לב לקיומה. אך המערכת הזו פועלת באופן יום יומי ולכן היא גם הולכת ונשחקת עם הזמן. השסתומים והמחברים בין הצינורות מתבלים, ובסופו של דבר יכולים להתנתק ולגרום לנזילה. המשמעות של זה היא בזבוז של מים שמנפח את החשבון החודשי, אך גם יכול לגרום לנזקים משמעותיים לקירות הבית.
ובקיצור, אי אפשר לשפץ חדר אמבטיה מבלי לוודא שהתשתית תקינה ומוכנה לפעולה.

לעשות את הכול במכה אחת
השיפוץ ממילא כולל הרבה לכלוך ובלאגן, שבירה והזזה של קירות והתקנת אביזרי סניטציה חדשים. וזו בדיוק ההזדמנות הכי טובה להעיף מבט על השסתומים של הצנרת ולבדוק מה מצבם. אחת הבדיקות שהכי קל לבצע היא פשוט להסתכל על השסתומים שנמצאים בנקודת החיבור בין הצינורות לברז. לפני התקנת אמבט חדש הנקודות האלה יהיו חשופות, ותוכלו לפתוח את הברז ולאתר נזילות וטפטופים. זו אינדיקציה חשובה לכך שישנה בעיה שדורשת טיפול. את הבדיקה הזו תוכלו לעשות בעצמכם, או שתוכלו להיעזר באיש מקצוע שיעשה זאת עבורכם.

התקנת שסתומים חדשים

התפקיד של השסתומים הוא לווסת את זרימת המים מהצינורות אל האמבט, כדי לשמור על זרם יציב ואחיד, ולמנוע מצב שבו הצינור של המים החמים "משתלט" על הזרם וגורם לכוויה, או להיפך- שצינור המים הקרים מזרים פתאום שטף של מים קרים כקרח.
הסוג הכי נפוץ של שסתומי אמבט הוא שסתום שמווסת את הלחץ של המים, בין הצינור של המים החמים לבין הצינור של המים הקרים. כשמו כן הוא, השסתום מושפע מהלחץ שזרימת המים מפעילה, כאשר הוא מווסת את עוצמת הזרם בכל אחד מהצינורות.
סוג אחר ומתקדם יותר הוא שסתום מבוסס טמפרטורה. גם כאן תפקידו של השסתום לווסת את זרם המים ואת הטמפרטורה שלהם, אך אופן הפעולה שלו שונה. בתוך המנגנון ישנם חומרים אשר רגישים מאוד לשינויי הטמפרטורה, ויכולים להתכווץ או להתרחב בהתאם. בצורה כזו כאשר זרם המים חם מדי, השסתום יאט את קצב זרימת המים החמים אל האמבטיה ויאפשר ליותר מים קרים להיכנס, וכך גם להיפך. לא רק שחווית הרחצה נעימה יותר, שסתום מבוסס טמפרטורה הוא גם בטיחותי יותר מאחר והוא מונע אפשרות לכוויה כתוצאה ממים חמים מדי.