משפצים את האמבטיה? אל תוותרו על בדיקה יסודית

עשיתם שיפוץ לבית? קניתם בית חדש וקיבלתם את המפתח מהקבלן? לפני שאתם נכנסים לבית ועושים בו שימוש, חשוב שתערכו בדיקת בדק בית על מנת לוודא כי הבנייה או השיפוץ נעשו בסטנדרטים הנדרשים וכי אין ליקויי בנייה המחייבים תיקון מיידי. בשורות הבאות נפרוש בפניכם מספר טיפים לבדיקת איכות ארונות אמבטיה בעת ביצוע בדק בית. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי הבדיקה צריכה להתבצע על ידי מהנדס מוסמך, שכן הדו"ח שאותו הוא מכין לכם בהמשך לבדיקה הוא מסמך משפטי לכל דבר ועניין, על בסיסו גם תוכלו לתבוע את הקבלן במידה וזה לא יסכים לבצע את התיקונים הנדרשים.

איכות ארונות אמבטיה

מומלץ לשכור שירותי חברה המתמחה בביצוע בדק בית בדירות כמו חברת הדר בדק המתמחה בתחום הביקורת מבנים ובדק בית .
בכדי לבצע בדיקת בדק בית לארונות האמבטיה, חשוב להבין תחילה כיצד נקבעת האיכות של ארונות אלה. בהיבט זה, מרכיב המפתח באיכות ארונות אמבטיה הוא מרכיב העמידות בפני מים. רהיטים מיוצרים כיום ממגוון רחב של חומרי גלם כמו עץ מלא, מלמין, עץ סנדוויץ', זכוכית ואלומיניום. ככלל, כל אחד מחומרי הגלם האלה הוא חומר חזק ועמיד שיכול להחזיק מעמד לאורך שנים ארוכות. הבעיה מתעוררת כאשר פוגש חומר הגלם רמה גבוהה של לחות, ואף ארון באף חדר בבית לא יפגוש את רמת הלחות שפוגש ארון האמבטיה בחדר האמבטיה.
איכות ארונות האמבטיה, אם כן, נקבעים לאו דווקא על פי החומר ממנו הם עשויים, אלא על פי ההגנה המיושמת על גבי חומרי הגלם על מנת להפוך אותם לעמידים בפני לחות ומים. כיום ישנן טכניקות מתקדמות להגנה על פריטי ריהוט מפני לחות גבוהה, גם כאשר מדובר בארונות עשויים מלמין שנחשב לחומר רגיש מאוד ללחות. בהתאם לכך, בבדיקת בית חשוב מאוד לבחון את המפרט הטכני של הארון, לוודא שהמפרט כולל בתוכו מרכיבים של הגנה מפני לחות ולוודא שהמפרט אכן מיושם בפועל.

איכות ברמה המבנית

מרכיב נוסף שחשוב לבדוק בבדיקת איכות ארונות האמבטיה הוא החוזק והאינטגריטי המבני של הארונות. בהיבט זה נכללות בדיקות סביב מידת החוזק בה מעוגנים הארונות לקירות האמבטיה, צירי הדלתות בהם נעשה שימוש, יישור הארון ביחס למרחב ויישור הדלתות ביחס למפתחים שלהם. כמו כן, יש לבחון את כל האלמנטים והמרכיבים הנכללים בארון, לרבות ברגים, מסמרים, ידיות פתיחה, צירים, חיפויים וכן הלאה, ולוודא שהם מתאימים למפרט המופיע בתכנית הבנייה או השיפוץ.

כאמור, בדיקת בדק בית היא בדיקה מחייבת מבחינת כל הגורמים הנוגעים בדבר, וזאת בתנאי שהיא מבוצעת על ידי גורם מוסמך כדוגמת מהנדס בניין. על כן, חשוב שאת הבדיקה תשאירו לגורם מקצועי כשאתם רק יכולים לוודא שבכל הנוגע לארונות האמבטיה, אכן נבדקים כל האלמנטים שעלולים להעמיד את הארונות בסכנת שחיקה והרס, וכל האלמנטים האסתטיים הרלוונטיים.