מה חשוב לדעת על תאורה באמבטיה?

אם אתם מתכננים שיפוץ בחדר האמבטיה, אתם בוודאי עסוקים בבחירת אביזרי אמבטיה חדשים ומשודרגים, בהחלטה על הריצוף והקרמיקה וגוון הקירות. ובין כל ההחלטות הגדולות האלה נראה שבחירת התאורה היא עניין שולי שאפשר להשאיר לסוף.
אנחנו ממליצים לכם לקחת רגע כדי לחשוב על העניין הזה מחדש, מאחר ותאורה נכונה יכולה לשנות לחלוטין את האווירה בחדר האמבטיה.

בחירת גוון התאורה
בוודאי שמתם לב שנורות שונות מייצרות אור בגוונים קצת שונים. יש נורות שמפיקות אור לבן קר, ואילו אחרות מפיקות תאורה בגוון צהבהב וחמים יותר. את הגוון של התאורה מודדים ביחידות שנקראות קלווין, כאשר אור יום טבעי הוא בערך 4600-6500 קלווין, אור לבן קר נע בין 3100 ל-4500 קלווין ובשביל אור לבן חם תצטרכו נורות המדורגות בין 2000 ל-3000 קלווין.
בדרך כלל ההמלצה לחדר האמבטיה היא לבחור תאורה חמה יותר, כדי ליצור בחדר תחושת חמימות וביתיות. כמובן שאפשר לשחק עם גווני התאורה באזורים השונים של החדר כדי להבליט אביזרי אמבטיה ספציפיים, או כדי ליצור אזור מואר ופונקציונלי ליד הכיור והמראה, ואילו סביב אמבט או מקלחון ליצור אווירה רומנטית יותר.
אפשר לשדרג את התאורה הרגילה באמצעות מערכת תאורה חכמה הכוללת גם נורות בצבעים שונים, כדי ליצור אווירה מיוחדת יותר.

בחירת עוצמת התאורה
זה נשמע כמו חלק פשוט ובסיסי, אבל האמת היא שיש סביבו תורה שלמה. עוצמת התאורה משפיעה על האווירה ונוחות השימוש, בדיוק כמו שגוון התאורה משפיע. לרוב הקו המנחה הוא שבחדרי שירותים, ובעיקר בחדר המיועד לאורחים, אפשר להסתפק בתאורה בעוצמה נמוכה. אך בחדר האמבטיה הראשי כדאי לבחור בתאורה עוצמתית יותר כדי שתוכלו להשתמש בחדר בנוחות, במיוחד אם יש בבית ילדים קטנים, קשישים או אנשים שסובלים מבעיות ראייה. במקרים כאלו עוצמת התאורה לא משפיעה רק על הנוחות, אלא היא עניין של בטיחות לכל דבר ועניין.
חולמים על ערב רומנטי של אמבט עם קצף ובועות, מוזיקה רגועה ותאורה רומנטית? אין שום בעיה לשלב בין פונקציונליות לאווירה באמצעות התקנה של דימר, או עבודה עם סטים נפרדים של מנורות.

כמה מנורות צריך בחדר האמבטיה?
אין תשובה אחת פשוטה לשאלה הזו, אלא זה שקלול של כמה נתונים שונים כמו גודל חדר האמבטיה, העיצוב והאפקט הרצויים. בהסתכלות על אביזרי אמבטיה שונים יש אביזרים כמו המראה והכיור שבהם צריך תאורה ממוקדת יותר, ואילו בפינה של האסלה בהחלט אפשר ליצור הצללה מסוימת. גם כאן תוכלו לקבל את האפקט הרצוי באמצעות כמה סטים של מנורות, שיותקנו בעיקר סביב המקלחת והכיור. כפי שציינו קודם תוכלו לשמור על האפשרות לתאורה רומנטית בסביבת אמבט בקלות, באמצעות התקנה של דימר. כמובן שהתאורה יכולה להיות גם אלמנט עיצובי לכל דבר, על ידי בחירה של גופי תאורה בולטים ודרמטיים.