כל מה שרציתם לדעת על בידה והתביישתם לשאול

שוקלים להתקין בידה בבית אבל יש לכם הרבה שאלות? אז בדיוק בשבילכם הכנו את המדריך המקיף הבא שיגלה לכם כל מה אתם צריכים לדעת.

 

מה האסוציאציה הראשונה שלכם כשאתם שומעים את המילה "בידה"? ייתכן שאולי תרגישו חשש או אפילו רתיעה קלה, הנובעים משמועות או מניסיון עבר לא מוצלח. אך בפועל, תחשבו על זה – הבידה מציע לכם אפשרות קלה ונוחה לשמור על היגיינה מקסימלית וגם להגן על אחד האזורים הרגישים ביותר בגוף. כדי ליהנות מכל הטוב הזה כל שעליכם לעשות הוא להתיידד עם הבידה ולהכיר היטב את אופן השימוש בו.

למה צריך בידה?

בידה הוא למעשה מעין אמבטיה או כיור קטנים, מתקן הנמצא בחדר השירותים ליד אסלה תלויה או בחדר אמבטיה הכולל גם אסלה. המטרה המרכזית של הבידה היא לנקות את האזורים האינטימיים באופן יסודי ונעים ויש לו לפחות שני יתרונות מרכזיים. הראשון, ואולי אחד החשובים ביותר הוא האפשרות להבטיח היגיינה אמיתית לאזור הישבן, כזו שנייר טואלט לא באמת יכול להציע. במקרים רבים נייר הטואלט גורם אפילו יותר נזק מתועלת ועלול לגרות את העור העדין ולפצוע אותו. מכאן גם נובע היתרון המשמעותי השני של הבידה – הוא מאפשר לנו לוותר על נייר טואלט וכך גם לצמצם זיהום נוסף של הסביבה. ואם זה לא שכנע אתכם הנה יתרון נוסף; צמצום השימוש בנייר טואלט מפחית את העומס המוטל על הצנרת ועשוי גם למנוע סתימות ותקלות נוספות.

איך משתמשים בבידה?

ראשית, חשוב לציין שבידה אינו אסלת שירותים ואינו מיועד לעשיית צרכים. התפקיד היחידי שלו הוא לסייע לכם לשמור על ההיגיינה אחרי השימוש באסלה. לכן, בדרך כלל הבידה יהיה ממוקם סמוך לאסלה על מנת לאפשר לכם מעבר נוח מהאסלה אליו. כדי להתנקות לאחר השימוש באסלה יש לפתוח את הברז של הבידה כאשר בדרך כלל יש אפשרות לבחור בין מים חמים לבין מים קרים. ואם אתם רוצים לוודא שזרם המים יהיה נוח כדאי לכוונן מראש את הטמפרטורה של המים ואת עוצמתם כבר בזמן שאתם יושבים על האסלה. לאחר שהמים בבידה הגיעו לטמפרטורה ולעוצמה המבוקשים ניתן לעבור לבידה ולשבת עליו כאשר הישבן פונה לכיוון הברז. אם תרצו, תוכלו למקם סמוך לבידה סבונייה ולהיעזר בסבון לצורך שטיפה יסודית יותר. בסיום השימוש ניתן לייבש את האזור באמצעות מגבת, ורצוי ליצור הפרדה בין מגבת זו לבין המגבת המיועדת לידיים ולפנים. שימוש נוסף לבידה הוא שטיפה אינטימית לנשים העשויה להיות מועילה במיוחד בימים מסוימים של החודש.

כיצד מתבצעת ההתקנה

לפני שנמשיך, חשוב אולי להבהיר נקודה מסוימת. לצד הבידה הקלאסי הכולל אגן רחצה, ניתן למצוא היום גם מתז בידה המתאים להתקנה פשוטה בכל בית. מתז הבידה הוא למעשה ברז שאליו מחובר צינור, כך שגם אם יש לכם אסלה תלויה או חדר שירותים לא גדול, ניתן להתקין את הברז ליד האסלה ולהשתמש בצינור לצורך ניקוי. מתז זה יכול אגב גם לסייע בניקוי האסלה עצמה לאחר השימוש בה, וכך לייתר את הצורך במברשת אסלה, שאם נודה על האמת אינה הדבר הכי נקי בבית. אם בחרתם במתז בידה ייתכן מאוד שתוכלו לבצע את ההתקנה בכוחות עצמכם, ובדרך כלל תוכלו גם למצוא מדריכים מקוונים וסרטונים המסבירים כיצד מתבצעת ההתקנה צעד אחר צעד. לעומת זאת, אם יש לכם חלל מרווח יחסית ואתם מעוניינים להתקין בידה קלאסי, סביר להניח שתצטרכו לפנות לאיש מקצוע שיתקין לכם את הבידה באופן מקצועי ואמין.

איך מנקים את הבידה?

כמו את האסלה, גם את הבידה חשוב לנקות אחרי השימוש וכמובן לתחזק בהתאם להוראות היצרן. על מנת להבטיח את פעולתו התקינה של הבידה לאורך זמן שימו לב לשלוש נקודות הבאות:

  • חומר ניקוי: חומרי ניקוי אגרסיביים מדי אינם מומלצים ועלולים לגרום נזק לבידה. לכן, בעת הרכישה מומלץ מאוד להתייעץ עם נציגי החנות ולקבל מהם המלצות לחומרי ניקוי מתאימים  ואיכותיים.
  • מומלץ לנקות את הבידה בצורה יסודית, גם את האזורים הנסתרים יותר, כאשר תדירות הניקוי תלויה כמובן באופן השימוש.
  • בעת הניקוי אל תשכחו לנקות גם את הברזים, וגם כאן – ודאו שאתם בוחרים בחומרי ניקוי מתאימים שאינם גורמים לשחיקה של ציפוי הברז.

איך תשדרגו את חוויית השימוש בבידה?

החלטתם לקנות בידה אבל אתם עדיין לא בטוחים מה מתאים לכם ואיך ניתן להשתמש בו בצורה אופטימלית. אז הנה במיוחד בשבילכם כמה טיפים חשובים:

  • התייעצו עם המומחים: רגע לפני שאתם מתחייבים לבידה מסוים או בוחרים בדגם כלשהו שנראה לכם מתאים, כדאי להתייעץ עם מומחים בתחום. הם יוכלו לבדוק מה ישתלב היטב בבית שלכם, ומה הולם את הדרישות שלכם.
  • ודאו שנוח לכם: השימוש בבידה צריך להיות נעים ונוח. לכן, אל תתביישו! הגיעו לחנות שבו על הבידה וודאו שהוא מאפשר לכם תנוחת ישיבה נוחה. זה גם המקום להזכיר כי התקנת הבידה צריכה להיעשות בגובה המתאים לבני הבית, ובמיקום נוח המאפשר מעבר קל בין אסלת השירותים לבין הבידה.
  • ודאו שאתם בוחרים בדגם המאפשר לכוונן את הטמפרטורה. כדי שהשימוש בבידה יהיה נוח ונעים מומלץ מאוד לבחור בדגם המאפשר לכוונן את הטמפרטורה. נקודה נוספת – כדי ליהנות ממים חמימים, ודאו שאתם בוחרים במתקין היודע כיצד לבצע את חיבורי המים כראוי!
  • שליטה בעוצמת המים: לצד טמפרטורת המים, חשוב מאוד גם לבחור בברז בידה המאפשר לכם לשלוט בעוצמה של המים ובכיוון הזרם.
  • איכות הברז: מלבד איכות אסלת הבידה עצמה, כדאי לבחון היטב גם את איכות הברז וכדאי לוודא שאתם בוחרים בדגם העמיד בפני חלודה שיחזיק מעמד לאורך זמן.