כיצד לבצע ניקוי יסודי של חדר האמבטיה

 אין כמו לפתוח את היום ברחצה מרעננת או לסיים יום ארוך באמבטיה מרגיעה. אך בשביל האווירה הנכונה דרוש ניקיון וסדר וחשוב לדעת כיצד לנקות את חדר האמבטיה באופן יסודי.

 

מבין כל חדרי הבית, חדר הרחצה הוא המאתגר ביותר לניקוי. הלחות הגבוהה והמים מעודדים היווצרות של כתמים והצטברות של אבנית, וגם החלונות הגבוהים והאריחים הרבים מקשים עלינו לשמור על הניקיון. אך למרות כל התנאים הלא פשוטים הללו, אם תאמצו הרגלי ניקיון בריאים ותשימו לב להמלצות הבאות, תוכלו ליהנות מחדר רחצה מזמין שנעים להיות בו.

לפני הכול – בוחרים את חומרי הניקוי

זהו! החלטתם שהשבוע אתה "מתלבשים" על חדר האמבטיה ועושים ניקיון יסודי ומקיף. אבל חכו שנייה לפני שאתם ממהרים לפתוח את חומרי הניקוי. חומרים אלו מכילים דטרגנטים העלולים להזיק לאריחים, לרצפות ולמשטחים האחרים, ובחירה בחומר הניקוי הלא נכון עלולה לגרום לנזק משמעותי ולפגיעה במראה האסתטי של החדר. לכן, לפני השימוש בחומרי ניקוי שימו לב לטיפים הבאים:

 • התייעצו עם מומחים: אם שיפצתם לא מזמן את חדר האמבטיה ויש לכם אפשרות להתייעץ עם הקבלן או המעצבים בדקו אילו חומרי ניקוי מומלצים לשימוש בחדר האמבטיה שלכם. ייתכן מאוד שתקבלו המלצות שיסייעו לכם להגן על המשטחים השונים  מפני שחיקה וישמרו על מראה נאה של החדר לאורך שנים.
 • קראו היטב את הוראות השימוש בחומר הניקוי. ודאו כי חומר הניקוי אכן מתאים לשימוש עם המשטח הספציפי שאותו אתם רוצים לנקות וודאו שאתם מבינים כיצד להשתמש בחומר הניקוי. אם מדובר בחומר ניקוי שצריך "לשבת" על המשטח לאורך זמן, כדאי לשים לב במיוחד להוראות בנוגע לזמן שבו יש להסיר את חומר הניקוי.
 • אפשר לנסות גם חומרי ניקוי טבעיים כגון חומץ, סודה לשתייה ולימון שיכולים לעיתים להשיג את אותו האפקט מבלי לפגוע במשטחים.
 • אם החלטתם לנסות חומר ניקוי חדש, בדקו אותו תחילה באזור נסתר יחסית בחדר הרחצה וודאו שהוא אינו פוגע במראה האריחים או הריהוט.

מתחילים מסידור חדר האמבטיה

קחו רגע והביטו בחדר האמבטיה. איך הוא נראה? האם כל הפריטים שנמצאים שם אכן שייכים לחדר זה? האם הצטברו שם בגדים, צעצועים או חפצים אחרים היוצרים עומס? אם כן, לפני שאתם מתחילים בניקוי חדר האמבטיה יש לפנות אותו מפריטים מיותרים ולעשות סדר ראשוני. סידור חדר האמבטיה יאפשר לפנות את המשטחים השונים ויקל עליכם בניקוי החדר.

הנה כמה המלצות שיעזרו לכם להתחיל:

 • אספו בקבוקים ישנים של מוצרי קוסמטיקה ופנו אותם למחזוריות. ייתכן שכבר תגלו שהתפנה לכם מקום רב.
 • פינוי וסידור של גלילי נייר טואלט: בחדרי אמבטיה רבים יש אסלה סמויה ולידה ערמה נאה של גלילי נייר טואלט שסיימו את תפקידם. זה הזמן לפנות אותם ואולי לבחור במתקן מתאים שיאפשר לכם לשמור את הגלילים באופן אסתטי ונגיש.
 • יש לכם מגבות ישנות שכבר יש בהן חורים? זה הזמן לפנות אותן מארון האמבטיה, להיפרד מהן לשלום או להסב אותן למטליות ניקוי.
 • פינוי צעצועי אמבטיה ישנים: הילד הקטן כבר בן 11 ועדיין יש באמבטיה צעצועים שלו מגיל שנה? זה הזמן לזרוק אותם או למסור הלאה אם מצבם טוב.
 • מברשות שיניים ישנות: מברשות שיניים ישנות, סיכות שיער שאינן בשימוש, תרופות שפג תוקפן – כל אלו אפשר לפנות מהאמבטיה וכך יישאר לכם הרבה יותר מקום למה שאתם צריכים באמת.

עוברים לחלונות ולגופי התאורה

בחדרי רחצה רבים מותקנים חלונות המאפשרים אוורור יעיל, מונעים הצטברות של לחות ומצמצמים את הסיכוי להופעת כתמי עובש. חלונות אלו הם פעמים רבות גבוהים יחסית וקשים לניקוי ולכן במשך הזמן נוצרת עליהם שכבה של אבק. שכבה זו, מלבד היותה מפגע אסתטי, מכהה את החלונות ועלולה לחסום את קרני השמש ולהחשיך את חדר האמבטיה. אז נכון, אין צורך לעלות על סולם ולהבריק את החלונות הללו כל יום, אבל בהחלט מומלץ פעם בשבוע לעלות בזהירות ולנקות את החלונות עם מטלית רכה ועם חומר ניקוי מתאים. ואם כבר טיפסתם כדי להסיר אבק מהחלונות, נקו באותה ההזדמנות את גופי התאורה. במקרה הצורך פרקו את כיסוי גוף התאורה כדי להסיר אבק או חרקים ונקו אותו בעדינות בחומר ניקוי עדין ובמטלית רכה שלא תשרוט את הכיסוי.

ניקוי האריחים

הכוכבים המרכזיים של חדר האמבטיה הם כמובן האריחים המאפשרים להגן על הרצפה והקירות מפני הלחות הגבוהה. אך למרות שהם נועדו לסביבה רטובה, גם אריחים עלולים להתלכלך ואפילו להתכסות בעובש וטחב. כדי למנוע הצטברות של לכלוך ולהגן על האריחים מפני כתמי עובש, חשוב לנקות את האריחים בתדירות מתאימה, ומומלץ לשים לב להדגשים הבאים:

 • לפני ניקוי אריחי רצפה מטאטאים היטב במטרה להסיר כמה שיותר לכלוך ולהכין את האריחים לניקוי היסודי.
 • מורחים חומר להסרת אבנית: חשוב לוודא שהחומר מתאים ויש להקפיד להשתמש בו על פי הוראות היצרן. אם מדובר באריחים מפורצלן או מקרמיקה אפשר גם  להיעזר בחומץ שהוא חומר ניקוי טבעי מצוין. רק שימו לב! ודאו שאתם לא מאפשרים לחומץ או לחומרי הניקוי להתייבש.
 • בחרו במטלית מיקרו-פייבר או במברשת רכה שאינן שורטות את פני השטח של האריח.
 • אל תשכחו לנקות את הרובה שבין האריחים. גם כאן אפשר בהחלט  להיעזר בחומץ או בחומר אחר שאינו פוגע ברובה או משנה את צבעה.

ניקוי אזור הרחצה והאסלה

כעת הגענו לאחד האזורים המועדים ביותר לפורענות – האמבטיה או המקלחון. אזור זה חשוף ללחות גבוהה ולכן לאורך זמן עלולים  להיווצר בו כתמים. ולא רק כתמי עובש! המים היוצאים מהצינורות מותירים משקעי אבנית לבנים וגם סבונים ומוצרי קוסמטיקה אחרים עלולים להשאיר סימנים. אז כדי לנקות את כל אלו הנה כמה טיפים:

 • השתמשתם במקלחון? נקו אחריכם. הדרך הקלה ביותר למנוע הצטברות של לכלוך היא לנקות את השטח מיד אחרי השימוש.
 • ניקוי ראש המקלחת: אם אתם מרגישים שזרם המים אינו עוצמתי כשהיה, ייתכן מאוד שהגיע הזמן לנקות את ראש המקלחת. אם זהו ראש מקלחת חדש כדאי לקרוא היטב את הוראות היצרן הנוגעות  לניקויו, ואפשר גם להתייעץ עם החברה שממנה קניתם את הראש. שימו לב, אין בהכרח צורך לפרק אותו לצורך הניקוי, לעיתים מספיק לקשור סביבו שקית עם מים ומלח לימון לניקוי האבנית שהצטברה.
 • יש לכם וילון אמבטיה? נקו אותו פעם בשבוע באופן קבוע במכונת הכביסה, כאשר מספיק גם להשתמש בתוכנית מהירה של 30 מעלות.
 • ניקוי האסלה: בחדרי אמבטיה יש הרבה מה לנקות, ולכן לעיתים אנחנו שוכחים כי יש שם גם אסלה סמויה הדורשת קצת תשומת לב. הקפידו לנקות אותה היטב וודאו שגם אזור המושב והלחצנים זוכים לניקוי באמצעות מטלית לחה.