כיור מונח – כל מה שצריך לדעת

במרבית הבתים ניתן למצוא את הכיור הסטנדרטי – כיור הממוקם בתוך פתח, כאשר התחתית שלו נמצאת מתחת לשיש. כיורים מסוג זה הם כיורים שקועים, והם בדרך כלל ברירת המחדל בכל מטבח או אמבטיה. אך תחום תכנון ועיצוב הבית אינו חדל להתפתח לרגע, ואחד החידושים המבוקשים ביותר היום הוא כיור מונח. מהו אותו הכיור ומה חשוב שתדעו עליו? ריכזנו כאן את כל הפרטים החשובים.

יתרונות הכיור המונח

הכיור השקוע הרגיל לא נועד להיות בולט מאוד לעין. הוא יורד מתחת למשטח העבודה ולכן המראה שלו בדרך כלל אינו יוצא דופן. כיור מונח לעומת זאת, ניצב על משטח השיש ולעיתים מדובר ביצירת אומנות של ממש. ישנם דגמים בקווים נקיים העשויים מחרס, אך מלבדם ניתן גם למצוא כיורים מונחים מרשימים מקוריאן איכותי ואפילו מזכוכית. מלבד חומרי גלם משובחים, כיורים מונחים מציעים גם מבחר של גוונים שיסייעו "להקפיץ" את העיצוב של החדר. לצד השחור והלבן הרגילים, ניתן גם לבחור כיור מונח בגווני אדום, כחול, סגול ואפילו זהב.
לכיור מונח יש יתרון נוסף; מכיוון שלא מתקינים אותו בתוך פתח מסוים, הוא אינו מוגבל בצורתו, ויכול להיות מעוגל, מלבני או בעל צורה ייחודית לגמרי. באופן זה, הכיור מאפשר "לשבור" קווי עיצוב ישרים או סימטריים מדי וכך הוא הופך את עיצוב החדר למעניין הרבה יותר. מלבד זאת, האפשרות "לשחק" עם הגודל של הכיור מקלה עלינו להתאים אותו לחדרי רחצה בכל הגדלים. גם אם משטח השיש קטן יחסית, תוכלו להתאים לו כיור מרווח ונוח לשימוש.

התקנת כיור מונח

מכיוון שאנחנו רגילים לכיור השקוע, נדמה לנו שהתקנה של כיור מונח היא מורכבת יותר. אך כאשר ההתקנה מבוצעת על ידי איש מקצוע מיומן, אין סיבה לחשוש. ובכל זאת, בעת התקנה חשוב לשים לב לנקודות הבאות:

  • גובה ההתקנה: כאשר מתקינים כיור שטוח, הגובה שלו יגיע עד לגובה השיש. אך בהתקנה של כיור מונח חשוב לזכור כי הוא יהיה גבוה מהרגיל. גובה זה עשוי להשפיע על נוחות השימוש בכיור, בייחוד אם בבית יש ילדים קטנים. לכן, לפני הבחירה בכיור התייעצו עם איש מקצוע וודאו שההתקנה נעשית כהלכה בהתאם לצרכים של בני הבית.
  • התאמת הברזים: במקביל לבחירת כיור מונח, רצוי להתאים לו ברז, ויש לוודא כי יציאת המים תאפשר זרימה ישירה לכיור, בלי התזה של מים על המשטח שמסביב.
  • ניתוב הצנרת: לעיתים קרובות, התקנה של כיור מונח מחייבת ניתוב שונה של הצנרת, בייחוד אם בחרתם בברז היוצא מן הקיר. כדי לוודא שתהיו מרוצים מהתוצאה הסופית, התייעצו עם נציגי השירות בחנות ופנו לאיש מקצוע מומחה בתחום זה.

מתי מומלץ לבחור בכיור מונח

כעת, כאשר כבר ברור לנו מהם היתרונות של כיור מונח ולמה עלינו לשים לב, נותר רק לבחור. אך האם כיור מונח אכן יתאים בכל מצב? לא בדיוק. מכיוון שהיתרון המרכזי של כיור מונח הוא האיכות האסתטית שהוא מוסיף לעיצוב החדר, נראה כי הוא יתאים יותר לחדר האמבטיה. בחדר זה יש לנו גמישות עיצובית רבה יותר, והכיור עצמו נדרש לשמש אותנו בעיקר לצורך ניקוי וטיפוח אישי. אך כאשר מדובר בכיור לחדר המטבח, במרבית המקרים יהיה עדיף לבחור כיור שקוע. במטבח לא תמיד נוכל לשנות את גובה ההתקנה של הכיור, וכך כיור מונח עלול להתברר כבחירה לא נוחה ולא פרקטית. כמובן, בכל מקרה של התלבטות, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע המומחה בתחום זה.