טיפים לעיצוב המטבח

בבתים רבים, חדר המטבח נבנה ומעוצב בהתאם לתקן קבוע שהגדיר הקבלן. מטבח מסוג זה יכול להיות איכותי מאוד, אך לא תמיד הוא יתאים לצרכים הספציפיים של משפחה מסוימת. כדי להתגבר על האתגר הזה משפחות רבות מכניסות שינויים במפרט הבסיסי או מחליטות לעצב את המטבח בעצמן. איך עושים את זה נכון ולמה כדאי לשים לב? הטיפים המרכזיים מופיעים במדריך הבא.

אחסון, אחסון ועוד אחסון

כאשר אתם מעצבים את המטבח חשוב מאוד להתחשב בכל הכלים והמוצרים החשמליים המשמשים אתכם. פריטים אלו צריכים להיות נגישים ויש לאחסן אותם באופן בטוח המגן עליהם מפני בלאי או פגיעה. כדי להשיג את המטרות הללו יש לוודא כי במטבח ישנו מקום אחסון מספק לכל הפריטים השונים, ומומלץ גם לבדוק שהנפח המגירות והארונות אכן מתאים לכמות הכלים והפריטים ולגודלם. תכנון חכם של פתרונות אחסון במטבח יאפשר לכם לשמור על המראה האסתטי של המטבח ויבטיח כי משטחי העבודה יהיו נקיים מציוד מיותר המקשה על העבודה ועל הניקיון.

מעבר נוח בין תחנות עבודה

אתם יכולים להשקיע כסף רב ואין-סוף אנרגיה בבחירת ארונות מטבח, ברזים למטבח ואפילו ידיות למגירות. אך אל תשכחו שאם אתם רוצים לבשל במטבח, הוא קודם כל צריך להיות פונקציונלי. לשם כך עליכם לתכנן את המטבח באופן שיאפשר מעבר קל בין ה"תחנות" השונות, שכוללות בעיקר את המקרר, משטח העבודה, הכיור והכיריים. אתגר זה מסוג זה נפוץ בעיקר במטבחים גדולים יחסית, אך גם במטבחים קטנים חשוב להקדיש לכך מחשבה. כדאי לוודא למשל כי לא תכננתם פינת ישיבה באמצע הדרך בין המקרר לכיור. בשורה התחתונה, המרחק בין תחנות העבודה צריך להיות קטן יחסית, תוך שמירה על כללי הבטיחות הנדרשים.

בחירת הסגנון והגוונים

אין דבר כזה מטבח לא יפה. לכל אחד מאתנו יש טעם אישי, וגם את המטבח שלנו ניתן לעצב בהתאם להעדפות פרטניות. כדי לענות על הצרכים השונים, השוק מציע ארונות מטבח, ברזים למטבח וכיורים במגוון רחב של עיצובים. כל המבחר הזה עלול להעמיס על העין ולבלבל אותנו בבואנו לבחור את הפריטים השונים למטבח שלנו. אז אם אינכם בטוחים באיזה קו עיצובי לבחור, קחו רגע והביטו בבית שלכם. באיזה סגנון בחרתם? מהם הגוונים השולטים בבית? האם אתם אוהבים עיצוב מינימליסטי ונקי, או שדווקא מעדיפים סגנון כפרי? כך או כך, כדי ליצור מראה הרמוני, מומלץ להתאים את עיצוב המטבח לעיצוב הבית, ובהתאם לצורך ניתן להתייעץ עם מעצבים המומחים בתחום זה.

תאורה חכמה

תכנון התאורה הוא חלק מרכזי בעיצוב המטבח. אל תשאירו אותו לסוף! גופי תאורה נחוצים למטבח לשתי מטרות עיקריות: הכנת מזון (חשוב שתראו היטב מה אתם מבשלים ואיך) והארה טובה של החלל בעת סעודה משפחתית או אירוח. שתי המטרות הללו מחייבות לפעמים פתרונות תאורה שונים. בעת הכנת מזון למשל נדרשת תאורה מדויקת על שטח העבודה, ואילו בעת ארוחה משפחתית נדרשת תאורה רכה יותר היוצרת אווירה נעימה. לצורך הגשמת שתי המטרות הללו ניתן להיעזר בשילוב של גופי תאורה שונים, וגם כאן חשוב להתייעץ עם מומחים ולהתקין את גופי התאורה באופן חכם שיאפשר גם תפעול נוח, חיסכון באנרגיה והחלפה קלה של הנורות בעת הצורך.