אילו חומרים מומלצים לשימוש במטבח

בשעה טובה ומוצלחת, החלטתם לשפץ את המטבח בבית או לבנות בית חדש ובו, כמובן, מטבח חדש ונוצץ. ההחלטות שיש לקבל בדרך למטבח המושלם מגוונות – האם להעדיף ברזים למטבח מנירוסטה או מחומרים אחרים? האם נרצה כיור מטבח כפול או יחיד? האם אנחנו רוצים לבנות אי במרכז המטבח או שמא נעדיף פינת אוכל אחת? אך יש דבר משותף לכל ההחלטות הללו: לבחירת החומר בו תשתמשו במטבח שלכם יש חשיבות מכרעת הן על מראה המטבח והעיצוב שלו והן על העמידות שלו והתקציב שתידרשו להשקיע בהם. אז מהם החומרים המומלצים ביותר לשימוש במטבח? הנה הם לפניכם!

MDF

ברמה העקרונית ניתן לומר כי רוב חזיתות הארונות בישראל עשויות מ-MDF. חומר זה הוא למעשה קרטון דחוס ברמה גבוהה מאוד, אותו מחפים ומכסים עם צבע ושכבות נוספות כדי להוסיף לו יופי. עם זאת, ה-MDF לא עמיד במים והוא רגיש למכות, ולכן במטבחים איכותיים מוסיפים לו תוספת הגנה. בנוסף, כדי ליהנות מארונות MDF מעוצבים, נוהגים לכסותם בשכבה המעניקה להם גימור יפה יותר בהתאם לסגנון הנבחר – הנה כמה מהגימורים הללו.

פורניר

פורניר הוא אחד מסוגי החומרים הפופולריים ביותר במטבח. הוא נראה ממש כמו עץ מלא (שכבר לא עושים בו שימוש בגלל הסרבול שלו והעובדה שהוא כבד ומתנפח בקלות יחסית) אך הוא הרבה יותר פשוט, זול ונוח לשימוש ממנו. למעשה, מדובר בטפט דקיק העשוי מעץ, אותו מדביקים על דלתות MDF שהזכרנו קודם לכן. כך מקבלים את מראה העץ הרצוי ולא סופגים את חסרונותיו של העץ המלא. ניתן לבחור את העץ הרצוי – דובדבן, מייפל, אורן וכו' וליהנות ממראה טבעי, כפרי ונעים – ממש כמו במטבח אירופאי מעודן.

פורמייקה

לא תמיד הפורמייקה הייתה פופולרית במטבחים, אך היא לגמרי חוזרת למרכז המטבח – ובגדול! פורמייקה היא טפט העשוי משכבות שונות של נייר קראפט, אותם מעבדים כך שידבקו זה לזה. את השכבה שנוצרה מדביקים על דלתות MDF. זהו הפתרון הזול ביותר לחזית הדלת, והוא אף נחשב לפתרון עמיד במיוחד. עם זאת, יש לפורמייקה חסרון משמעותי והוא שלא ניתן לבצע עליו גילופים או להוסיף לו עיטורים, לכן הוא מתאים בעיקר למי שמעוניין במטבח קלאסי. היתרונות, כאמור, מתמקדות בעיקר במחירה הזול ובתמורה המשתלמת שהמחיר הזה מעניק, שכן ארונות עשויים פורמייקה נחשבים לעמידים מפני מכות, חומרים כימיים שונים או פגעי הזמן. כיום, עם התפתחות 'שוק' הפורמייקה וחזרתה למרכז הטרנד במטבחים השונים, ניתן למצוא שפע של גוונים מדהימים שיהפכו את המטבח שלכם למעוצב ויפה במיוחד. עם זאת, חשוב לשים לב שאתם מקבלים פורמייקה איכותית ולהבין מאיזה סוג היא וכמה אתם משלמים תמורתה, שכן פורמייקה לא איכותית לא תיהנה מאותה העמידות של חברתה האיכותית יותר.