התקנת אינסטלציה במטבח – תכנון לפני הכל

מטבח הוא אחד החדרים הכי מסובכים ומורכבים בבית מאחר והוא ממלא כמה פונקציות שונות ומשלב בתוכו מכשירי חשמל רבים לצד מערכת של אינסטלציה, שטחי אחסון ומשטחי עבודה שצריכים לעמוד בפני עומסים ושימוש שוטף. תכנון מראש של האינסטלציה יחסוך לכם הרבה כאב ראש ובעיות בהמשך, והנה כמה דברים שכדאי לדעת.

מאחורי הקלעים של המטבח
בדרך כלל כשחושבים על שיפוץ או בנייה של חדר חדש מתמקדים בריהוט ובעיצוב שלו, ואילו הצנרת ומערכת החשמל שמוסתרות בתוך הקירות ומתחת לרצפה – מקבלות מעט תשומת לב. בפועל יש למערכות האלה תפקיד קריטי ביכולת שלנו להשתמש בחדר באופן יומיומי, במיוחד במטבח ובחדר האמבטיה, שהם חדרים מורכבים מאוד מהבחינה הזו. ולכן עוד לפני שחושבים על כמות המגירות בארון, האם להתקין ברז מטבח נשלף ואיפה למקם את המקרר, חשוב להקדיש תשומת לב ומחשבה מעמיקה לאינסטלציה. הצנרת תשפיע על היכולת למקם את הכיור והמדיח, ולבחור בין דגמים שונים של ברזים למטבח, ובעיקר תקבע האם תסבלו ממגוון של תקלות בהמשך הדרך.

בית חדש לעומת בית ישן
הרבה יותר קל לתכנן מערכת אינסטלציה עבור מטבח בבית חדש, מאחר ויש אפשרות להרכיב מערכות מתקדמות בקלות, ולחשוב מראש על הפתרונות המתאימים עבור מיקום של הכיור, התקנת ברזים למטבח, מיקום וחיבור של מדיח כלים וכדומה. לעומת זאת כאשר משפצים מטבח קיים חייבים להתחשב במערכת הקיימת ובמיקום של חיבורי הצינורות של הזנת המים ושל הניקוז לביוב. אם אתם מתכננים שיפוץ של מטבח בבית קיים, ובמיוחד בבית ישן בן כמה עשרות שנים, אנחנו ממליצים בחום לשקול החלפה מלאה של צנרת המטבח. אומנם העלויות גבוהות, אך צנרת ישנה יכולה להפתיע אתכם בהמשך. ואז אחרי כל ההשקעה בעבודת השיפוץ תצטרכו להרים מרצפות או לחצוב בקיר כדי לאתר את הבעיה ולתקן אותה. בעוד שתוכלו בעתיד להוסיף ארונות ולשדרג את מכשירי החשמל, יהיה כמעט בלתי אפשרי לשדרג את הצינורות אחרי סיום השיפוץ.

לסנכרן בין התכנון לצורך
אחד הדברים החשובים והמרכזיים בתכנון של האינסטלציה למטבח הוא להבין מה הצורך שלכם, וכיצד ניתן להתאים אותו למערכת הקיימת או העתידית. המיקום של פתח הניקוז יכתיב את המיקום של הכיור ושל מדיח הכלים, והמיקום של צינור ההזנה יכתיב גם את המיקום של בר מים או מסנן מים. בחירה של ברזים למטבח חייבת להיות נגזרת של הכיור ומיקומו על השיש, כדי שתהיה ביניהם התאמה. לדוגמה, ברז מטבח נשלף צריך להתאים במידותיו לכיור ולא לחרוג מהן, כדי למנוע גלישה של מים החוצה. ולכן כדי לסנכרן בין כל החלקים בצורה יעילה, חשוב מאוד להתייעץ עם איש מקצוע שבקיא בתחום האינסטלציה, עם דגש על מערכת האינסטלציה של המטבח. הוא יהיה הכתובת לשאלות האם ניתן להתקין ברז מטבח נשלף, היכן ובאיזה גובה למקם את הכיור וכך הלאה.