השינויים בעולם חדרי האמבטיה בשנים האחרונות

התפיסה של חדר האמבטיה השתנתה מאוד בשנים האחרונות, כאשר פרט לשימוש הפרקטי יש היום הבנה מעמיקה של החשיבות וההשפעה שלו על הבית ועלינו. מלבד נוחות השימוש היומיומי והשגרתי, חדר אמבטיה מושקע ומודרני מעלה את הערך הכספי של הבית ותורם מאוד למצב הרוח וההרגשה הטובה שלנו. בזכות הדגש הזה על חדר האמבטיה אפשר למצוא היום מגוון של אביזרים סניטריים בעיצובים מודרניים, אפשרויות לשדרוג ושיפור של חדר האמבטיה, וכמובן סגנונות עיצוב שונים שמתאימים לכל טעם ולכל תקציב.

יותר מקלחונים, פחות אמבטיות

אחד השינויים המשמעותיים בתחום העיצוב והשיפוץ של חדרי האמבטיה הוא הבחירה במקלחון על פני אמבט, בניגוד לתפיסה שהייתה מקובלת לפני כמה עשורים. גם היום אמבט נחשב לאופציה המפנקת והיוקרתית, אך לבחירה במקלחון יש כמה יתרונות מאוד בולטים בכמה תחומים.
השיקול המיידי הוא כמובן השיקול הכלכלי, מאחר והתקנת מקלחון זולה משמעותית. אך מעבר לכך למקלחונים יש גם יתרונות של בטיחות והנגשה, במיוחד בבתים שבהם יש ילדים קטנים שזקוקים לעזרה כדי להתקלח, קשישים ואנשים הסובלים ממוגבלויות גופניות שונות.
מעבר לכך כבר ברור היום לחלוטין כי הבעיה של מחסור בקרקעות ובדירות רק תלך ותחריף, ואחת הדרכים להתמודד עם הבעיה הזו היא לנצל את השטח הקיים באופן מקסימלי. ולכן גם ברמה הפילוסופית יש היגיון הרבה יותר גדול להעדיף מקלחונים על פני אמבטיות.

חדר האמבטיה הוא מקום מפלט

אין ספק שחדר אמבטיה הוא חדר מאוד חיוני ופרקטי בכל בית, אך אנו מבינים יותר ויותר כי לחדר השגרתי הזה יכולה להיות השפעה גדולה על מצב הרוח ועל הנפש שלנו. מאחר וזהו החדר שבו אנו פותחים כל יום וגם סוגרים אותו, לעיצוב יש השפעה גדולה על התחושות שלנו ועל ההזדמנות שלנו לעצור לרגע ולהתרכז אך ורק בעצמנו. לא סתם סגנונות העיצוב המובילים והפופולריים היום משלבים אלמנטים כפריים כמו ארונות אמבטיה מעץ מלא, עיצוב בקווים נקיים ובהירים עם התייחסות לאלמנטים מהטבע כמו שימוש באור טבעי ושילוב של עציצים ואביזרים דקורטיביים בגווני ירוק וכחול.

דגש על בטיחות ונגישות

עוד שינוי לטובה הוא ההבנה עד כמה חשוב לתכנן ולעצב את חדר האמבטיה כך שיהיה נגיש ובטוח לכל דיירי הבית. בעוד אנו רגילים לחשוב על נגישות רק בהקשר של בעלי מוגבלות, נגישות היא עניין יומיומי לחלוטין המיועד לכולנו. כדי להדגים את העניין נדון שוב בבחירה במקלחון על פני אמבט, בחירה שמשרתת היטב קשת רחבה מאוד של אנשים ומאפשרת להם להיות עצמאיים ופעילים. בין אם מדובר בילדים קטנים שיכולים לבצע פעולות רחצה שונות בעצמם (כמובן בהשגחת ההורים), ובין אם מדובר באנשים מבוגרים שמתקשים להיכנס לתוך אמבטיה. כדי להפוך את המקלחון לנגיש הרבה יותר אפשר לוותר על התקנת אגן למקלחון, ובמקום זה לרצף את כל חדר האמבטיה בריצוף עמיד למים ומונע החלקה, והניקוז של המים נעשה באמצעות התקנת הריצוף בשיפוע המתאים.
הדגש על הבטיחות בא לידי ביטוי בתקנים מודרניים שעוסקים בריצוף מונע החלקה לדוגמה, וכמובן במגוון של אביזרים פשוטים לשימוש כמו ידיות אחיזה שקל מאוד להתקין ולהשתמש בהן. אביזרים כאלו משפרים מאוד את הביטחון העצמי של כל מי שזקוק להם וכמובן עושים עבודה נהדרת במניעת תאונות ופציעות כתוצאה מהחלקה או נפילה באמבטיה.

חיסכון במקום הראשון

המודעות האקולוגית משפיעה גם על חדרי האמבטיה ומייצרת כמה שינויים משמחים מאוד. מלבד העדפה של מקלחונים על פני אמבטיות כדי לחסוך במקום, יש היום מודעות גדולה יותר לחיסכון במים וגם בשימוש בחומרי ניקוי חריפים. אביזרי סניטציה מודרניים מתאפיינים לא פעם בתכונות מתקדמות שמאפשרות שימוש חכם ויעיל יותר במים, למשל באמצעות ברזים חכמים ופטנטים כמו הגברת עוצמת הזרם בעזרת אוויר. בנוסף יש היום העדפה ברורה לשימוש בחומרים אנטי-בקטריאליים וקלים לניקוי, כך שאפשר בקלות לוותר על השימוש בחומרים כימיים חריפים ואגרסיביים, ובמקום זה להעדיף פתרונות ירוקים וטובים יותר.

קומפקטי אבל מרווח

אחד האתגרים הגדולים בתכנון של חדר האמבטיה הוא לנצל בצורה יעילה את החדר הקטן והצפוף, מבלי להעמיס עליו יתר על המידה. לכן עיצובים מודרניים של ארונות אמבטיה כוללים בתוכם פעמים רבות מערכות חכמות לאחסון וארגון, כדי לנצל את שטח הארון בצורה המקסימלית.
מלבד החלפת האמבטיה במקלחון, גם התקנה של אסלה תלויה משפיעה בצורה דרמטית על תחושת המרחב, וכמובן הופכת את הניקוי והתחזוקה של החדר לפשוטים יותר. גם כאן שדרוג ושיפור של אביזרי הסניטציה מאפשרים לכם לבחור ולהתקין אסלות תלויות באיכות מצוינת, ובניגוד גמור לתפיסה שאסלה תלויה היא מקור לתקלות עתידיות והרבה כאב ראש.
יש עוד כמה דרכים פשוטות ויעילות להעצים את תחושת המרחב: התקנת חלונות גדולים ושימוש באור טבעי (כמובן במידת האפשר וכתלות במגבלות של הבית), העדפה של מקלחונים שקופים על פני זכוכית חלבית, שימוש במראות גדולות ללא מסגרת ויצירת המקלחון בעזרת שיפועים בריצוף במקום התקנת אגן נפרד ומנותק.

השדרוגים שעושים את ההבדל

בין אם אתם מעדיפים אמבט או מקלחון, ולא משנה מהו סגנון העיצוב המועדף עליכם, שדרוגים קטנים כמו התאורה בחדר האמבטיה יחוללו פלאים. אם בעבר נורה אחת או שתיים היו כל מערכת התאורה בחדר הרחצה, היום כבר ברור ששימוש במערכות מודרניות וחדשניות הן חובה. הדרך הקלה ביותר לשדרג את התאורה היא להתקין כמה סטים נפרדים שיאפשרו לנו לשלוט על המיקום ועוצמת התאורה בחדר האמבטיה. למשל בתחילת היום אנו זקוקים לתאורה מקסימלית, אך בשעות הערב והלילה אפשר להסתפק בתאורה מינימלית שהותקנה בצורה אסטרטגית מעל ארונות אמבטיה ולצד המקלחון. בעזרת תאורה תוכלו ליצור אווירה שלווה שתסייע לסגור את היום בצורה המרגיעה ביותר. וכמובן ישנם פתרונות שמאפשרים להשאיר תאורה רציפה בעוצמה נמוכה לאורך כל הלילה כאשר יש בכך צורך.