הצבעים הכי חמים למטבח בשנת 2023

בדרך כלל, כאשר בונים בית, או כאשר מעצבים אותו מחדש, ישנו חדר אחד הזוכה לעיקר תשומת הלב. הכוונה כמובן למטבח. בשנים עברו הוא היה קטן יחסית ומוחבא בדרך כלל מאחורי דלת חוצצת, אך כיום, המטבח והריחות הנפלאים שלו הם האטרקציה המרכזית בכל בית. המטבח כבר אינו מקום שיש להסתיר מפניהם של האורחים; נהפוך הוא; במרבית הבתים הוא מתוכנן כהמשך ישיר של הסלון ושל פינת האוכל, ועל כן מושקעת בו לא מעט מחשבה ויצירתיות. אך אחת ההחלטות המורכבות והמשמעותיות ביותר נוגעות כמובן לצבע המטבח. אז מהם הצבעים הכי חמים למטבח בשנת 2019? על כך במאמר הבא.

לבן – הבחירה הקלאסית

המטבח הוא הזירה הלוהטת ביותר בבית. לא רק החום, אלא גם הצבעים העזים של הירקות וההתמזגות של הריחות – כל אלו יוצרים לעיתים עומס רב וכמובן לא מעט בלגן. דווקא בגלל כל אלו, הצבע הלבן והקלאסי ממשיך להיות בחירה מנצחת גם היום. לצבע הלבן יתרון נוסף – הוא משתלב היטב במגוון רחב של סגנונות; הוא ייראה נפלא אם בוחרים בעיצוב מודרני ומלוטש, אך יתאים באותה המידה גם לעיצוב כפרי, במיוחד עם מוסיפים אביזרים מתאימים ומשלבים גם עץ טבעי. לצבע הלבן ניתן גם לצרף צבעים נוספים או אלמנטים עיצוביים כגון אי מטבח, על מנת "לשבור" מעט את הקו האחיד. כאשר בוחרים כיורים למטבח ומתאימים להם ברזים למטבח, הצבע הלבן מאפשר גמישות רבה – ניתן להתקין ברז בעל מראה תעשייתי, אך אפשר גם לבחור במראה רומנטי ומעוגל יותר. בשורה התחתונה – הצבע הלבן תמיד נכון ולכן, הוא נשאר איתנו גם השנה.

אפשר גם שחור-לבן

השילוב הבא מיועד לאמיצים בלבד, במיוחד כאלו המעדיפים מראה מודרני או קלאסי. הלבן והשחור הם שני צבעים מנוגדים, וכאשר מציבים אותם זה לצד זה מתקבלת אמירה עיצובית שלא ניתן להתעלם ממנו. זה המקום לציין שגם כאשר מדובר בשחור ישנם גוונים רבים, ואין חובה לדבוק דווקא בשחור המבריק והאטום. כיום ניתן למשל למצוא צבע שחור-שוקולד היוצר מראה חם יותר ועשיר יותר. מכיוון שמדובר בשילוב צבעים חזק ביותר, הוא מומלץ בעיקר כאשר מעוניינים במראה מינימליסטי. ואלגנטי. אם העיצוב יכלול פרטים רבים מדי, או אם יצורפו צבעים נוספים עלול להיווצר מראה עמוס שיימאס עליכם מהר מאוד. מטבח בגוונים אלו ייראה נהדר גם בשילוב של זכוכית, וכדי להרכיב מראה שלם ואחיד חשוב גם להקדיש תשומת לב רבה לריהוט המטבח ולריהוט פינת האוכל.

עץ טבעי

גוון נוסף שככל הנראה ימשיך ללוות אותנו גם השנה וגם בשנים הבאות, הוא גוון העץ הטבעי. בעבר מטבחים רבים עוצבו בעץ כהה אך כיום מראה זה מקובל פחות כיוון שהוא יוצר עומס רב בעין כמו גם אשליה של חדר קטן יותר. לכן, כיום נבחר בדרך כלל גוון בהיר יחסית, המאפשר להאיר את חדר המטבח לשמור על מראה הרמוני. עץ טבעי משתלב היטב גם בצבע לבן ובצבעים אחרים וכך מאפשר להרכיב מראה מעניין ונעים לעין. עץ טבעי ואיכותי מגולף לרוב באופן המאפשר להציג את המרקם הייחודי שלו, מה שהופך אותו מבוקש עד יותר. עם זאת, אם בוחרים להשתמש במטבח בעץ טבעי, חשוב מאוד לבחור באנשי מקצוע היודעים באיזה חומר גלם לבחור וכיצד יש לעבד אותו. בחירה נכונה תיצור מראה מרשים ויוקרתי שבזכותו יוצג העץ בכל יופיו והדרו.

אפור זה השחור החדש

בשנים האחרונות המראה התעשייתי ביסס את מעמדו גם בתחום עיצוב הבית. הבטון המרשים מאפשר ליצור מראה חדשני ואדג'י, ועל כן הצבע האפור מצא את דרכו גם לחדר המטבח. למעשה, כיום הצבע האפור להיות קלאסי בדיוק כמו הלבן והשחור, וגם הוא משתלב היטב בצבעים אחרים ובחומרי גלם אחרים. אין חובה בהכרח לבחור בצבע זה לכל המטבח – יש מי שישלב את האפור רק במשטחי העבודה, ואילו אחרים יעדיפו לבחור ארונות מטבח בגוון אפור עדין. ואכן, לאפור קשת רחבה של גוונים, כגון אפור אלומיניום או אפור גרפיט, ועל מנת לבחור בגוון הנכון, ניתן גם לפנות בייעוץ מקצועי. גם את האביזרים הנלווים חשוב לבחור בחוכמה; כיורים למטבח או ברז למטבח יש להתאים בדיוק רב, ובדרך כלל ייבחרו פריטים בעלי גוון כסוף המשלים את זה של המטבח.
מוקה
גם המוקה, בדומה לצבע האפור, צוברת פופולריות רבה בשנים האחרונות. אלא שבניגוד לצבע האפור, המוקה מאפשרת להרכיב מראה חם הרבה יותר. היא עשויה להתאים למשל למי שמעוניין ליצור מראה טבעי או מראה כפרי, ויש לה יתרון מרכזי אחד – בסביבה כגון חדר המטבח, העשוי להיות לא נקי לעיתים, היא מאפשרת תחזוקה קלה יחסית, בייחוד עם משווים את המוקה לצבע הלבן. זהו צבע שיכול ללוות את המשפחה שנים ארוכות, אך חשוב מאוד לשים לב כי לא יוצרים מראה חד-גוני או לא מעניין. ניתן למשל לשלב בעיצוב גם עץ טבעי או גוונים משלימים נוספים, או לבחור בגימור מבריק שימשוך את העין.

כחול

הצבעים הקלאסיים תמיד יישארו "נכונים", אך אם רוצים ליצור מראה צעיר ומרענן לחדר המטבח, כדאי לשקול לקחת קצת סיכון. ניתן למשל לבחור בצבע הכחול שבזכותו תוכלו להרכיב מטבח במראה יוצא דופן וייחודי. גם במקרה זה, ישנם גוונים רבים שניתן לבחור מתוכם; יש המעדיפים למשל את התכלת העדינה, ויש מי שיתחבר דווקא לכחול הרויאל העמוק. חשוב רק לזכור כי כאשר בוחרים בצבע מסוג זה, הוא נוטה בדרך כלל להיות בולט מאוד, ויש להיזהר שהוא לא ישתלט על העיצוב כולו. לכן, רצוי לשלב צבע זה בצבעים נטרליים יותר, כגון עץ טבעי, ולשלב חומרי גלם אחרים כגון זכוכית שקופה או חלבית שתסייע להפוך את העיצוב ל"קליל" יותר. כך או כך, בעת הצורך מומלץ לפנות לסיוע מקצועי.