לבחור את המקלחת המתאימה עבורך

כמעט כל מי שנמצא לפני שיפוץ של חדר הרחצה ניצב בפני הדילמה הזו – אמבטיה או מקלחון? מה עדיף? ובכן, כדי להחליט אתם צריכים לשקול את היתרונות והחסרונות של אמבטיות לעומת מקלחונים, וכמובן להכניס לתוך המשוואה גם את ההעדפות האישיות שלכם, התקציב ושאר אילוצים. הנה כמה נקודות שכדאי לחשוב עליהן.

יתרונות וחסרונות של אמבטיות


נתחיל עם היתרונות: אמבטיה מספקת מרחב גדול שמאפשר להתקלח בנינוחות, וכמובן שבשביל אקסטרה פינוק אפשר למלא את האמבטיה וליהנות משהייה במים החמים והמרגיעים.
יש היום מגוון רחב של אביזרים ועזרי בטיחות למניעת החלקה, ויש היום גם דגמים שונים של אמבטיות המאפשרות כניסה ויציאה קלים הרבה יותר, וגם דגמים המספקים מקום ישיבה מובנה ונוח – יתרון אדיר בשביל מי שמתקשה לעמוד לאורך זמן. וכמובן שכאשר יש ילדים קטנים בבית, אמבטיה רחבה ומפנקת הופכת את הרחצה לפעולה קלה הרבה יותר.
לעומת זאת, לאמבטיה יש שני חסרונות עיקריים: התקנת אמבטיה יקרה יותר וגם דורשת שטח גדול יותר בחדר, במיוחד כאשר משווים אותה לפתרונות חסכוניים כמו מקלחון פינתי.

יתרונות וחסרונות של מקלחונים


בעבר הבחירה במקלחון הייתה בעיקר שיקול של חיסכון במקום ובכסף, אבל בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר העדפה בכיוון הזה, והרבה יותר אפשרויות לעצב את המקלחון בצורה מפנקת ויוקרתית.
כמובן שהתקנה של מקלחון פינתי או פתרונות קומפקטיים אחרים, חוסכת מקום רב בחדר האמבטיה. זה קריטי במיוחד כאשר מדובר בדירות קטנות, או כאשר רוצים שיהיה בבית חדר רחצה מרכזי וחדר רחצה נוסף לילדים ולאורחים. בהתאם, גם העלויות הן נמוכות יותר.
התקנה של מקלחון נוחה מאוד גם מבחינת הנגישות, במיוחד בעבור אנשים הנעזרים בכיסאות גלגלים, או מתקשים לטפס לתוך אמבטיה.
לעומת זאת, מקלחונים פחות מתאימים עבור ילדים קטנים, וכמובן שהאפשרות למלא אמבטיה במים חמים פשוט לא קיימת כאן.

השאלות המכריעות


לעיתים קל מאוד להכריע בשאלה בין אמבטיות למקלחונים, אבל אם אתם עדיין מתלבטים בין האחד לשני – יש כמה שאלות מרכזיות שיעזרו לכם להכריע.
1. מה יש לכם כרגע? השאלה הזאת רלוונטית במיוחד אם אתם רוצים לשפץ את החדר הקיים. בדרך כלל יותר זול ויותר קל לשמור על קווי המתאר של החדר ורק לשדרג את הקיים. אם יש לכם אמבטיה או מקלחון תוכלו לשקול שיפוץ נקודתי שלהם במקום החלפה של כל אביזרי האינסטלציה.
2. כמה מקום יש לכם? אם אתם משפצים חדר קטן וצפוף, כנראה שלא תהיה לכם ברירה אלא להתקין מקלחון פינתי אשר חוסך במקום. לעיתים כדאי להתפשר על מקלחון גדול יחסית, לעומת אמבטיה קטנה וצפופה.
3. מי ישתמש בחדר האמבטיה? השאלה הזו תעזור לכם להבין מה יהיה אופי השימוש ומהם הצרכים של כל אחד מהמשתמשים. למשל בית שבו יש ילדים קטנים יכול להרוויח מאמבטיה, ואילו מקלחון הוא השידוך המתאים עבור בית צפוף בלי ילדים.