המדריך הביתי לפתיחת סתימות במטבח

כמו הרבה דברים בחיים, סתימות בכיור המטבח בדרך כלל "תופסות" אותנו ברגע הכי לא מתאים. זה יכול להיות ביום שבו אנו צפויים לארח בני משפחה וחברים, או רגע לפני שאנחנו מתכוננים לצאת מן הבית ולובשים בגדים נאים ואלגנטיים. במקרים אלו, לא תמיד נספיק להזמין איש מקצוע, ולעיתים דרושה "עזרה ראשונה" שתסייע לנו להתמודד עם הסתימות במטבח במהירות. בדיוק למצבים מסוג זה הרכבנו את המדריך הביתי לפתיחת סתימות במטבח.

סתימות בכיור – מדוע זה קורה?

לפני הכול, כדאי להקדיש קצת זמן כדי להבין מדוע נגרמות סתימות בכיור המטבח – כך אולי תוכלו למנוע מצבים דומים בעתיד. יש לציין כי במקרים מסוימים הסתימה נובעת בשל תשתית ישנה או לקויה, ואז אין מנוס מתיקון או מהחלפה של הצנרת. עם זאת, במרבית המקרים מקור הסתימה בחסימה בשל שיירי מזון או שאריות של שומן שאינם מאפשרים מעבר תקין של המים בצנרת. לכן, על מנת למנוע מראש מצבים של סתימה בכיור, מומלץ מאוד להשתמש במסננת המתאימה לגודל הפתח של הכיור. כדי שאכן תשתמשו בה כראוי, בחרו במסננת נוחה לשימוש וקלה לניקוי. מלבד שאריות מזון, גם חומרים אחרים כגון גרגרים של קפה שחור ושמן טיגון עלולים לסתום את הכיור, ועל כן פסולת מעין זו מומלץ להשליך לאשפה ולא לרוקן לכיור.

עשה זאת בעצמך

עשיתם ככל שביכולתכם כדי למנוע סתימה בכיור ובכל זאת קרה מה שקרה? תוכלו להיעזר באמצעים הבאים:

פומפה – גם היום, זהו אחד האמצעים המועילים ביותר לפתיחת סתימות של כיורים למטבח. כלי זה מאפשר ליצור ואקום המפעיל לחץ על מקור הסתימה, וכך מאפשר לפתוח אותה. שימו לב! הפומפה תהיה אפקטיבית ביותר כאשר מדובר בסתימה קלה יחסית.
קולב או ספירלה – בשלב הבא, אם לא הצלחתם לפתוח את הסתימה באמצעות הפומפה, ניתן להיעזר בפריט הנמצא כמעט בכל בית – קולב מתכת פשוט. כל שתידרשו לעשות הוא לפתוח את הקולב, ליישר אותו ולנסות לפתוח באמצעותו את הסתימה. זהו מעין כלי מאולתר, ואנשי מקצוע משתמשים בכלי דומה הנקרא ספירלה. חשוב לציין כי אם בבית יש כיור מטבח כפול, יש לבצע את ההליך בשני הכיורים.
פותחים את הסיפון – אפשרות זו מיועדת למתקדמים, והיא בדרך כלל גם מלכלכת יותר. בשיטה זו מנסים לפתוח את הצנרת שמתחת לכיור מתוך מטרה לנקות אותה ואת הלכלוך שהצטבר בה. ראו הוזהרתם! כיורים למטבח, ובייחוד כיור מטבח כפול, מנקזים לעיתים לכלוך רב, ולכן גם הצנרת שלהם עשויה להיות מאוד לא נקייה; לכן, בעת ביצוע הפעולה הקפידו להניח דלי מתחת לכיור כדי לנקז לתוכו את הנוזלים ואת הלכלוך.
חומרים לפתיחת סתימות – כפי שמשתמע מהכתוב לעיל, פתיחת סתימה בכיור המטבח עלולה להיות מלכלכת ולא נעימה. לכן, יש המעדיפים להשתמש בחומר ייעודי לפתיחת סתימות. בדרך כלל יהיה מדובר בחומר חומצי ויש להקפיד לקרוא היטב את הוראות השימוש בו לפני השימוש.
ניסיתם את כל השיטות הנזכרות לעיל אך לא פתחתם את הסתימה? זה הזמן לפנות לאיש מקצוע. אינסטלטור מיומן ומנוסה יפתור את הבעיה במהירות יחסית ויוכל גם לייעץ לכם כיצד להימנע מבעיות דומות בעתיד. בהצלחה!