בטיחות באמבטיה עבור פעוטות

מפעם לפעם, אנחנו שומעים לצערנו על מקרים שבהם פעוטות נפגעים בעת השהייה בחדר הרחצה. בחלק גדול מן המקרים, ניתן היה למנוע את הפגיעה בעזרתם של אמצעי זהירות פשוטים. זה המקום להזכיר – חדר האמבטיה צריך להיות מקום נעים שהפעוט ירגיש בנוח לשהות בו וייהנה מרחצה נעימה לפני שינה או כאשר הוא צריך להתנקות. עם זאת, בחדר הרחצה ישנם גורמי סיכון רבים, וחשוב להיות מודע אליהם ולדעת כיצד להתמודד עימם. לכן, במאמר הבא נציג את הדגשי הבטיחות החשובים ביותר, שיסייעו לכם, ההורים, ליצור סביבה בטוחה עבור הילדים שלכם.

לא משאירים אותם לבד לרגע

זוהי אולי הנקודה החשובה ביותר – פעוטות אינם יכולים להגן על עצמם והיכולות המוטוריות שלהם מוגבלות יחסית לאלו של אדם מבוגר. לכן, בעת הרחצה אין להשאיר פעוטות ללא השגחה באמבטיה. תנועה לא נכונה, או ניסיון של הפעוט לצאת מהאמבטיה לבד עלולים להסתיים בכי רע. לכן – הקפידו לשהות עם הילדים בחדר האמבטיה עד לסיום הרחצה.

בדיקת טמפרטורת המים

רחצה בחדר אמבט יכולה להיות חוויה נעימה מאוד, ובמשפחות רבות היא מהווה חלק משמעותי מטקס הלילה המכין את הילד לקראת שינה. אך כדי שהפעוט אכן ייהנה מהרחצה, וכדי למנוע סכנה לכוויות, חשוב מאוד לבדוק את טמפרטורת המים לפני שמניחים לילדים להיכנס לאמבטיה. אין צורך בהכרח לרכוש מדחום יקר; מספיק להכניס את היד למים ולהרגיש אם הם נעימים לכם. כאשר הפעוט גדל קצת, אפשר גם לשתף אותו בהחלטה ולשאול אותו אם המים נעימים לו.

הרחקת חומרים מסוכנים מהישג יד

אמבטיות אינן המקום המתאים לשמור בו חומרי ניקוי או חומרים אחרים העלולים להיות מסוכנים. גם אם נדמה לכם ששמתם את בקבוק האקונומיקה על מדף גבוה הנמצא מעל אמבט, בקבוק זה עלול ליפול מסיבה כלשהי למים ולגרום לחבלה. על כן, אחסנו חומרים מסוכנים או בקבוקים כבדים במקום מאובטח , הרחק מהישג ידו של הילד.

אמצעים למניעת החלקה

מטבע הדברים, אמבטיות עשויות מחומרי גלם שעלולים להיות מחליקים מאוד, במיוחד כאשר מכניסים למשוואה את המים ואת סבון הרחצה. במצב זה, פעוט יכול להחליק בקלות אל תוך המים וראשו עלול להיחבט בדופנות האמבט. לכן, חשוב מאוד לצייד את חדר האמבטיה באמצעים נוגדי החלקה שסייעו לשמור על בטיחות בעת הרחצה. אמצעים אלו יש להתאים כמובן לגילו של הילד. עבור פעוטות קטנים ניתן להיעזר בכיסא אמבטיה מתאים, ואילו עבור ילדים גדולים יותר, ניתן להדביק על דופן האמבטיה מדבקות למניעת החלקה או לבחור שטיח למניעת החלקה.

בסוף – לא לשכוח לרוקן את האמבטיה

האמבטיה עברה בשלום, הפעוט בילה בנעימים וכעת הוא נקי ולבוש בבגדים חדשים. אך רגע לפני שאתם עוזבים את חדר האמבטיה – שימו לב! בסיום הרחצה חשוב מאוד לרוקן את האמבטיה. אמבטיה מלאה במים עלולה לסכן את הפעוט או את הילדים האחרים בבית. מספיק שדעתכם מוסחת לזמן קצר, והם עלולים להיכנס לחדר הרחצה ולנסות לחזור לאמבטיה. על כן, ליתר ביטחון – רוקנו את האמבטיה ממים עד לשימוש הבא.