אלו תקלות האינסטלציה הנפוצות בשירותים וככה תתמודדו איתן

על פניו, חדר האמבטיה הוא חדר פשוט לתפעול, אך האמת היא שמערכת הצינורות שמובילה את המים אליו, ומערכת צינורות הביוב שמנקזת אותם בסיום, הופכות את כל העסק למורכב הרבה יותר. וברגע שמתעוררת בעיה קטנה בצנרת, היא יכולה להשפיע במהירות על כל המערכת, ולגרום לנזילות והצפות, להזיק לארונות אמבטיה ולדרוש עבודה של איש מקצוע. ובכל זאת, בוודאי תשמחו לגלות שיש כמה תיקונים קטנים שתוכלו לבצע בעצמכם.

פתיחת סתימה באסלה
למרות שזו לא פעולה נעימה, פתיחת הסתימה היא בדרך כלל דבר שקל מאוד לעשות בעצמנו. לפני שמתחילים צריך להכין את סביבת העבודה- לוודא שהמים אינם מציפים את האסלה, ואם צריך אפילו לסגור את הברז שמזין את הניאגרה עד להשלמת העבודה. כדאי מאוד לשים סמרטוט רצפה בהישג יד, וכמובן לעבוד עם כפפות מאחר ומי האסלה לא בדיוק סטריליים.
בשלב הראשון מומלץ לנסות ולפתוח את הסתימה בעזרת פומפה, שיוצרת וואקום ובצורה כזו משחררת את הלכלוך שסותם את הצינור. אם זה לא עוזר, האפשרות השנייה היא לרכוש קפיץ ספירלה מיוחד, שמיועד לפתיחת סתימות. משחילים את הספירלה בזהירות לתוך פתח הניקוז ומתקדמים איתו ככל שאפשר, עד שמגיעים לחסימה ומשחררים אותה על ידי דחיפה עדינה. חשוב לעבוד בזהירות, ובסיום העבודה לוודא שהסביבה נקייה גם רצפה וגם ארונות אמבטיה תלויים שנמצאים בסמיכות.

פתיחת סתימה בכיור
הגורם העיקרי לסתימת הניקוז בכיור הוא הצטברות של שיערות שסותמות את צינור הניקוז. לעיתים הסתימה ממוקמת ממש בפתח הניקוז, ואפשר לראות ולפנות אותה בקלות בלי שום אמצעים מיוחדים. כאשר המצב מורכב יותר, צריך לחפש את הסתימה בתוך צינור הניקוז עצמו. צינור הניקוז יכול להיות צינור גמיש, שניתן לפרק בקלות את הצד שמתחבר לכיור, לרוקן את המים ולפנות את הסתימה. במידה וצינור הניקוז הוא צינור קשיח, אין ברירה אלא להבריג את הסיפון או האגנית החוצה על מנת לרוקן אותם. בשני המקרים כדאי מאוד להציב דלי שאליו המים יתנקזו, כדי להגן על ארונות האמבטיה מפני הרטיבות והלכלוך. במידה ומערכת הניקוז ישנה מאוד, עם הצטברות של הרבה מאוד לכלוך שאי אפשר לפנות, כדאי לשקול החלפה של חלקי המערכת. לרוב החלפה של הסיפון או הצינור השרשורי היא דבר שקל מאוד לעשות בעצמכם.

סוף מעשה במחשבה תחילה

טיפול בבעיות אינסטלציה בסיסיות הוא אומנם דבר קל, שכל אחד מאיתנו יכול לעשות. אבל האמת היא שזה אף פעם לא נעים, ואפילו יכול להיות מגעיל ומתסכל. ולכן הדרך הכי יעילה להתמודד עם בעיות היא פשוט למנוע אותן ככל שניתן. כל עוד הצנרת עצמה תקינה, הסיבה היחידה שתתפתח סתימה היא בגלל שימוש לא נכון- הרבה שיער או לכלוך שנאסף בכיור ובאמבטיה, או השלכה של טיטולים ומגבונים לאסלה. בעזרת שינוי פשוט של ההרגלים תוכלו למנוע את כל אלו, ובהשקעה של כמה שקלים בודדים תוכלו לרכוש מסננת לפתח הניקוז, שתאסוף אליה את השערות.