אילו סוגי תעלות ניקוז קיימים?

כאשר מתכננים את חדר האמבטיה משקיעים מאמצים רבים בבחירת חומרי הגלם, דואגים להתאים בין הגוונים השונים ומקדישים תשומת לב רבה לעיצוב מראה החדר. אך בעת התכנון, חשוב מאוד להתייחס גם להיבטים הפונקציונליים של השימוש בחדר. התקנה לא נכונה של פתחי ניקוז למשל עלולה להפוך את חדר האמבטיה לבלתי נעים ולעיתים אף להוות סכנת החלקה. אחת הדרכים להתמודד עם סכנה זו היא להתקין תעלות ניקוז במקלחון.

מהי תעלת ניקוז?

במרבית המקלחונים ניתן למצוא את פתח הניקוז הסטנדרטי. פתח זה הוא בדרך כלל עגול וקטן יחסית, ולכן יכולת הניקוז שלו מוגבלת. לצידו ניתן למצוא פתחי ניקוד גדולים יותר, אך כיום האמצעי היעיל ביותר לניקוז המים במקלחת הן תעלות ניקוז לאמבטיה. לתעלות אלו ממדים גדולים יותר, והן בעלות כושר ספיקה גבוה יותר. אך מנת שהתעלה תשמש אתכם היטב לאורך שנים, חשוב מאוד לשים לב גם לשני הגורמים הבאים:

  • לפני הבחירה, התייעצו עם אנשי מקצוע, וודאו שהתעלה שבחרתם אכן מתאימה לחדר האמבטיה שלכם.

  • התקנה מקצועית: כדי שהתעלה תפעל כשורה, יש להתקין אותה בעזרת איש מקצוע, ומומלץ להקפיד על שיתוף פעולה בינו ובין מניח הרצפות באמבטיה. עבודה משותפת של שני אנשי מקצוע אלו, הקפדה על שיפוע נכון במקלחון ושימוש במחסום רצפתי יסייעו להבטיח את פעולתה התקינה של התעלה.

סוגי תעלות ניקוז

אם אתם משפצים את חדר האמבטיה, או בונים חדר אמבטיה חדש והחלטתם להתקין תעלות ניקוז לאמבטיה, השלב הבא הוא לבחור את סוג התעלה. כיום ישנם סוגים רבים של תעלות ניקוז, והכלל המנחה הוא לבחור תעלה שתתאים למבנה חדר האמבטיה שלכם.

  • תעלת ניקוז עם כיסוי: זהו בדרך הסוג הסטנדרטי ביותר. את התעלה הזאת ממקמים בהתאם לשיפוע המקלחון, והיא כוללת כיסוי או רשת. שימו לב, כי כיסוי זה ניתן בדרך כלל לבחור בגוונים שונים וכך אפשר להתאים את התעלה בקלות לעיצוב הקיים בחדר האמבטיה.

  • תעלת ניקוז סמויה: אם אתם בעלי חוש אסתטי מפותח וחשוב לכם לשמור על מראה אלגנטי ונקי גם בחדר האמבטיה – תרצו בוודאי לבחור בתעלה זו. התעלה הסמויה כמעט לא מורגשת במקלחון והיא מאפשרת לנקז את המים ביעילות תוך שמירה על מראה מינימליסטי. תעלה זו תהיה בדרך כלל צרה יחסית ופעמים רבות ניתן להתאים את האורך שלה לממדי המקלחת.

  • תעלת ניקוז פינתית: בחדרי מקלחת קטנים יחסית ניתן להתקין תעלת ניקוז פינתית. את התעלה הזאת אפשר לכסות באריחים שבהם השתמשתם כדי לרצף את האמבטיה, וכך ליצור תעלה סמויה שתתמזג במראה הכללי של המקלחון.

  • תעלת ניקוז מרובעת: תעלה זו כוללת דגמים רבים, ותוכלו לבחור בכיסויים בגוונים מטאליים או לכסות את התעלה באמצעות הריצוף הקיים ולהפוך את התעלה לסמויה.

  • תעלת ניקוז קיר: תעלה זו תותקן בצמוד לקיר, ובזכותה ניתן ליצור עיצוב מדויק ואלגנטי.

בסופו של דבר, כל תעלת ניקוז איכותית ממותג מוכר עשויה להתאים. עם זאת, חשוב לוודא שהתעלה אכן משתלבת היטב בחדר המקלחת, ולפני הבחירה מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע המתמחה בתחום זה.