איך מתנהלים בצורה נכונה בשיפוץ מטבח?

לקראת פסח הכנו לכם מדריך מדויק שיעזור לכם לעבור ובשלום ואפילו בכיף את שיפוץ המטבח

כל מי שאוהב לבשל, ונהנה ליצור טעמים ייחודיים ומנות מפתות צריך בדרך כלל מטבח מאובזר ומתוכנן היטב. לכן, כאשר עוברים דירה או כאשר מתכננים שיפוץ כללי של הבית, אחד האזורים הדורשים את תשומת הלב הרבה ביותר הוא חדר המטבח. ובאמת, כיום ישנן אפשרויות עיצוב רבות ופתרונות מתקדמים כאלו ואחרים וקל מאוד "ללכת לאיבוד" בכל הטוב הזה. לכן, חשוב מאוד לתכנן את שיפוץ המטבח באופן יעיל ונוח ככל האפשר. המאמר הבא ייתן לכם כמה נקודות למחשבה שיסייעו לכם להתחיל את התהליך המורכב המרגש הזה.

קובעים סדר עדיפויות

לכל אחד מאתנו יש את הפנטזיה שלו לגבי המטבח המושלם, אך מגיע הרגע שבו צריך להחליט מה מבין כל הרעיונות הם ישימים ומתאימים לכם באמת. לכן, בפגישה הראשונה עם מעצב/ת הפנים שבחרתם תעלו את כל האפשרויות, את כל הרצונות ואת כל המטרות שהייתם רוצים להשיג במסגרת השיפוץ. לאחר מכן, בדקו ביחד מה מבין הדברים הללו באמת אפשרי.

בדרך כלל שיפוץ מטבח יכלול את הדברים הבאים:

 

  • משטחי העבודה: בכל הנוגע להיבט זה קיימות היום אפשרויות רבות. תוכלו לבחור משטח עבודה מבטון, מעץ וממתכת, אך לרוב, המשטח המבוקש ביותר והנוח ביותר לתחזוק הוא משטח עבודה משיש. כך או כך, כאשר אתם בוחרים את משטח העבודה שימו לב למידת העמידות שלו בחום ובפני שריטות, ובררו עד כמה חומר הגלם של המשטח נוטה להכתמה. מטבע הדברים, תגלו כי ככל שהמשטח זול יותר כך העמידות שלו בפני חום, כתמים ושריטות נמוכה יותר.
  • ברזים וכיורים: מטבח משפצים לרוב כל כמה שנים בלבד, ולכן חשוב לשים לב לכל הפרטים. כיור מטבח לדוגמה חשוב לבחור בקפידה ולשים לב לשילוב שלו במסגרת הסגנון הכללי שבחרתם. חשוב לדעת כי כיום מלבד הכיור הסטנדרטי, ניתן להתקין גם כיור כפול המקל את עבודה במטבח, בייחוד כאשר מבשלים לארוחות מרובות משתתפים. גם את הבחירה בברז יש לבצע בתשומת לב; לצד הדגמים הרגילים למשל, תוכלו למצוא ברז מטבח נשלף, שיאפשר עבודה נוחה ושמירה על סביבת עבודה נקייה.
  • ארונות מטבח: הרבה פעמים כאשר אנחנו שוקלים שיפוץ מטבח, אנחנו קודם כל מדמיינים את ארונות המטבח שבהם נבחר. ואכן, לארונות יש השפעה מרכזית על מראה המטבח ויש לבחור אותם בחוכמה. אך מלבד הסגנון העיצובי שלהם הקפידו לשים לב לעמידות שלהם בתנאי לחות ולרמת הגימור של העץ.

 

תכנון מדוקדק של התקציב ולוח הזמנים

בשלב הבא, אחרי שבניתם את תוכנית השיפוץ הכללית, יש לקבוע מסגרת תקציב ראלית להגשמתה. שיפוץ בסיסי יחסית, הכולל את צביעת ארונות המטבח, החלפת כיור מטבח והתקנת ברז מטבח נשלף יכול לעלות באזור ה-20,000 ש"ח. מצד שני, אם החלטתם על שיפוץ מקיף הרבה יותר, כולל שינוי מתאר המטבח, החלפת כל ארונות המטבח וחידוש משטחי העבודה התקציב כבר יצטרך להיות גדול יותר, לעיתים אף מאות אלפי שקלים. לכן, בעת התכנון בדקו היטב את מחירי חומרי הגלם ושעות העבודה, וקחו בחשבון כי תיתכן חריגה כלשהי ממסגרת התקציב המקורית. לסיכום, מלבד התקציב חשוב מאוד להגדיר לוח זמנים מובנה ומפורט. כל הצדדים, כולל אנשי המקצוע המבצעים את העבודה צריכים להכיר לו"ז זה ולהסכים עליו. באופן זה תוכלו להבטיח כי מטבח החלומות שלכם יהיה מוכן בזמן, על פי דרישתכם.