איך להימנע ממזיקים וחרקים במקלחת?

באופן אירוני למדי, דווקא החדר שאליו אנחנו הולכים כדי לשמור על הניקיון שלנו – הוא החדר שמושך אליו כל מיני חרקים ומזיקים, יצורים שאנחנו לא רוצים לפגוש אף פעם ובטח לא כאשר אנחנו נהנים ממקלחת ארוכה ומפנקת.
החדשות הטובות הן שיש כמה דברים שתוכלו לעשות כדי למנוע ממזיקים להיכנס לחדר האמבטיה ולהרוס את היום.

למה חרקים כל כך נמשכים לחדר האמבטיה?

לפני שנדבר על המניעה, כדאי קודם כל שנבין למה חרקים כל כך אוהבים להגיע לחדר הרחצה. הסיבה העיקרית היא הלחות והרטיבות, מאחר ומים הם המקור המשמעותי שדרוש לכל יצור חי באשר הוא. ובעבור חרקים ומזיקים אחרים כמו עובש, מספיקה כמות קטנטנה של מים ושל לחות כדי לשרוד, ולכן הם נמשכים לחדר שבו אנחנו משתמשים במים באופן קבוע.
בנוסף על הלחות יש גם הצטברות של חומר אורגני בנקודות אסטרטגיות כמו תעלות ניקוז למקלחון – שאריות של סבון, שאריות של לכלוך וכדומה. כל אלה גם הם מהווים אטרקציה ומוקד משיכה למזיקים.

אילו חרקים ומזיקים מגיעים לחדר האמבטיה?

הסוגים הכי נפוצים וגם הכי מטרידים הם כמובן התיקנים (ג'וקים), זבובונים ועובש ופטרת. בעונה החמה יתושים הופכים להיות בעיה גם בחדר האמבטיה, למרות שהם לא בהכרח נמשכים אליה באופן ספציפי – אלא פשוט מחפשים בני אדם והולכים אחרינו.
בנוסף יש גם בעיה שחרקים שונים ולא מזיקים כמו חיפושיות שונות יכולים להיכנס לתוך הבית ובין השאר להגיע גם לחדר האמבטיה. לרוב הם לא מזיקים ולא מהווים לנו סכנה, אבל מומלץ בכל זאת לדאוג שהם לא יהיו בתוך הבית.
ועכשיו אחרי שהבנו טוב יותר מי המזיקים שמגיעים לחדר האמבטיה, הגיע הזמן לדבר על הדרכים שבהן תוכלו למנוע מהם להגיע.

שמרו על סביבה יבשה ומאווררת

כאמור מקור המשיכה והבעיה העיקרית בכל חדר אמבטיה היא הרטיבות והלחות. שתיהן נוצרות בגלל האדים של המים החמים, ובגלל המים שמותזים החוצה. הפתרון הוא כמובן לשמור על סביבה יבשה עד כמה שאפשר.
סיימתם להתקלח והרצפה מלאה מים? השתדלו לגרוף אותם לתעלת הניקוז, או לספוג אותם בעזרת סמרטוט. אם זו בעיה שחוזרת על עצמה באופן קבוע ובכמות גבוהה, אז כדאי לחשוב על פתרונות שימנעו מהמים להתיז חוצה. למשל וילונות אמבטיה, מקלחונים וכדומה.
גם כאשר מנענו מהמים להתיז החוצה, עדיין יש הצטברות של לחות בחדר, ובגלל זה חשוב מאוד לשמור על חדר מאוורר ככל האפשר. אם יש חלון בחדר אז להשאיר אותו פתוח רוב שעות היום, ואם לא – אנחנו ממליצים בחום להתקין ונטה איכותית שתסייע להחליף את האוויר בחדר ולנקות את הלחות.
כאשר אין לחות אין מקור משיכה לחרקים, ויותר מזה – אין סיכוי שתסבלו מבעיה של עובשים ופטריות, שזו הבעיה המידית בהרבה חדרי אמבטיה. הנקודות הבעייתיות הן כמובן פינות של מקלחונים, פינות התקרה ואזורים שאין אליהם גישה נוחה לניקוי.

לחסום את נקודות הכניסה

אחרי שטיפלנו במוקד המשיכה העיקרי שהוא הלחות, כדאי לעבור ולחשוב מאיפה החרקים והמזיקים נכנסים – ולטפל גם בזה.
פתחי ביוב יכולים להיות בעיה ונקודת כניסה של חרקים, ולכן חשוב לשמור על הניקיון של תעלות ניקוז למקלחון ולאמבטיה, ובנוסף להשתמש במחסום מתאים – שיאפשר למים להתנקז בחופשיות, אבל גם ימנע מחרקים לעלות כלפי מעלה ומלכלוך גדול להיכנס פנימה (למשל כמו שערות).
פתח הניקוז הוא נקודה בעייתית, מאחר שצריך לשמור עליו נקי באופן קבוע – אחרת זהו מקום שבו יש הצטברות של הרבה חומר אורגני, והוא בפני עצמו יכול להוות מוקד משיכה.
מלבד פתח הניקוז, מומלץ מאוד להתקין רשתות דקות וצפופות על כל החלונות בבית – בין אם אתם גרים בקומה ראשונה ובין אם אתם גרים בקומה גבוהה. רשתות הן דרך יעילה מאוד כדי למנוע מיתושים להיכנס הביתה, אבל גם מפני חרקים מעופפים אחרים. אי אפשר לתאר עד כמה רשתות נגד יתושים עושות את ההבדל. בנוסף, אם יש בבית גם יציאה למרפסת או גינה – מומלץ מאוד לדאוג לדלת רשת שתאפשר לכם להשאיר את הבית מאוורר אך נטול יתושים וחרקים.
אם אתם גרים בבית ישן, הגיוני שהאיטום סביב ריהוט האמבטיה, מקלחונים, פתחי החלונות וכו' כבר פחות טוב באופן משמעותי ממה שהוא היה בעבר. פגם באיטום גם מאפשר לחרקים קטנים להיכנס (למשל כמו נמלים) וגם מאפשר הצטברות של רטיבות. איטום מחדש הוא פעולה פשוטה יחסית, אבל חשוב לעשות אותו נכון – לבחור את חומר האיטום המתאים, ולוודא כי המשטח נקי ויבש לחלוטין לפני שמתחילים לעבוד.

שימוש בחומרי ניקוי והדברה
חלק חשוב בפעולת המניעה הוא כמובן לשמור על ההיגיינה והניקיון של חדר האמבטיה. מומלץ לנקות את האמבטיה, המקלחון, האסלה, הכיור וכו' באופן שוטף, כדי למנוע הצטברות של חומר אורגני, עובש וכדומה.
יש היום בשוק מגוון רחב מאוד של חומרי ניקוי, כאשר ברוב הבתים יש צורך בחומרי ניקוי בסיסיים בלבד. המטרה של חומרי הניקוי היא להסיר את שאריות השומן והסבון שהצטברו, וכן לחטא את המשטח. אם אתם מעדיפים שלא להשתמש בחומרי ניקוי כימיים חריפים, יש היום גם מגוון של פתרונות אקולוגיים – שתוכלו לרכוש, או למצוא מתכונים להכנה עצמית בבית.
לעיתים אין ברירה אלא להשתמש בחומרי ניקוי ייעודיים, למשל כדי לפתור בעיות של הצטברות עובש עקשן, או כדי לפתוח סתימות שהצטברו בתוך תעלות ניקוז למקלחון.
וכמובן שלפעמים אין ברירה וצריך להשתמש בחומרי הדברה, למשל אם יש מכה של תיקנים בבית. במקרה כזה אנחנו ממליצים לבחור בחומרי הדברה נקודתיים כמו ג'ל מיוחד אשר מושך אליו רק תיקנים. מפזרים בפינות החדר כמה נקודות קטנטנות של הג'ל, כך שאין סכנה להרעלה לבני הבית – ומצד שני זהו פתרון יעיל במיוחד.