איך כדאי לעצב מטבח קטן?

בכל בית, המטבח הוא אחד החדרים העמוסים ביותר. הוא גדוש מכשירים חשמליים, כלים ומצרכים, ובתוך כל זה אנחנו צריכים למצוא מקום גם לחללי העבודה. כאשר אין לנו הגבלה של מקום, קל לתכנן מטבח מרשים ורחב ידיים, אך מה ניתן לעשות כאשר חלל המטבח קטן יחסית? הנה כמה טיפים.

פותחים את המטבח

האתגר המרכזי בעיצוב של מטבח קטן הוא החלל המצומצם שלו, ואת הנתון הזה אי אפשר לשנות – ממדי חדר המטבח יישארו כפי שהם. אך מה שכן ניתן לעשות הוא לתכנן מחדש את חלל החדר. כדי ליצור תחושה של חלל גדול יותר מומלץ לפתוח את חלל המטבח ולחבר בינו לבין שאר חלקי הבית. אם חדר המטבח סגור באמצעות דלת או חציצה אחרת, אפשר להסיר חציצה זו וכך להרחיב את החלל הקיים.

תכנון אזור העבודה

מטבחים קטנים מצריכים יצירתיות רבה גם בעת תכנון אזורי העבודה השונים. בשלב הראשון, כדאי לבצע מדידות מדויקות של החדר ולהגדיר היטב את שטח העבודה. המטרה העיקרית היא ליצור תכנון מדויק שיאפשר לכם לעבוד בנוחות מבלי לפגוע באסתטיקה של החדר. לדוגמה, כאשר בוחרים כיור מטבח, ניתן למצוא דגם מינימליסטי שיתאים לממדים של שטח העבודה וישתלב בו היטב. במידת האפשר, רצוי גם להיעזר בתכנון מודולרי וכך לתעל באופן אופטימלי את השטח העומד לרשותכם. לדוגמה, אם אתם משלבים אי במטבח, אפשר להיעזר בו גם לצורכי עבודה וגם לצורכי ארוחות משפחתיות.

אחסון חכם

כדי לשמור על הניקיון בחדר מטבח קטן ועל המראה שלו עלינו להקדיש תשומת לב גם למקומות האחסון. לשם כך אנחנו צריכים להתייחס לנפח האחסון אך גם לחלוקה הפנימית של ארונות המטבח והמגירות. לדוגמה, במטבח קטן לא עומד לרשותנו שטח רב מדי לאחסון של מכשירי חשמל, וכדי לא ליצור עומס על שטחי העבודה, רצוי לאחסן מכשירי חשמל ניידים וקלים יחסית במגירות או בארונות נגישים. לצורך זה מומלץ לנצל היטב את כל שטח הקיר העומד לרשותכם, ולבנות את ארונות המטבח כך שיתפרסו ויגיעו עד לתקרה. אם אתם חוששים שגודל הארונות יכביד על המראה הכללי, תוכלו לשלב ארונות מטבח פתוחים (ללא דלתות) וכך ליצור מראה "קליל" יותר. בארונות אלו ניתן למשל לאחסן כלים יפים וצבעוניים וכך גם להרכיב מראה מושך ומשמח.

גוונים בהירים

לסיום, אחד הקווים המנחים המועילים ביותר בעיצוב חדר מטבח קטן הוא בחירת הגוונים. אם תבחרו צבעים כהים מדי לחדר המטבח אתם עלולים ליצור מראה "סגור" שיגרום לאשליה שהמטבח קטן אף יותר ממה שהוא באמת. לעומת זאת, גוונים בהירים יחסית כגון תכלת, ורוד בהיר או לבן יסייעו ליצור מראה אוורירי יותר ומואר יותר. אם תרצו בכל זאת לשלב נגיעות של צבע במטבח, אפשר בהחלט לעשות את זה באמצעות הרהיטים או דרך אביזרי נוי שונים שיסייעו גם להרכיב את האופי הייחודי של החדר.