איך בוחרים את גודל הכיור למטבח?

בבתים רבים, המטבח הוא המקום שבו מתרחשים הדברים המעניינים ביותר. חוץ מריחות הבישולים, כאן בדרך כלל נפגשים בני הבית, מדברים ומתעדכנים בדבר האירועים של היום שחלף. לכן, חדר המטבח צריך להיות מתוכנן היטב על מנת לאפשר יצירה של אווירה נעימה מבלי להתפשר על האפשרות לעבוד במהירות ובנוחות. בזכות תכנון מדויק, אחד מכם יוכל לעבוד על משטח השיש, בעוד השני עובד בכיור על מנת למנוע הצטברות של כלים מלוכלכים. לשם כך, חשוב לבחור בחוכמה את גודל כיור המטבח ולוודא שהוא מתאים לצרכים שלכם. כיצד עושים את זה? קראו במאמר הבא.

לפני הכל – מודדים

השלב הראשון בבחירה של כיור למטבח הוא מדידה מדויקת של המשטחים השונים בחדר זה. אם כבר יש לכם מטבח קיים ואתם מעוניינים רק להחליף את הכיור, עליכם למדוד את גודלו של ארון המטבח, וכמובן גם את גודלו של הכיור הקיים – רוחבו, אורכו ועומקו. אם החלטתם לשפץ מחדש את כל אזור המטבח, תהיה לכם גמישות רבה יותר בגודלו של הכיור, אך ודאו שאתם לא בוחרים בכיור רחב מדי על חשבון שטחי עבודה ושטחי אחסון. לצד מדידות אלו, כדאי מאוד למדוד גם את המרחק שיהיה בין הכיור לבין אזורים שונים במטבח. משפחות רבות למשל מעדיפות כי הכיור לא יהיה רחוק מאוד מאזור הבישול והכיריים. כשהמרחק הוא בין 90 ס"מ ל-100 ס"מ ניתן בדרך כלל לשאת בקלות סירים כבדים מהכיור לכיריים ובחזרה וכך למלא מים בקלות או לטפל בבטחה בסיר של פסטה עם מים רותחים.

בחירת סוג הכיור

שיקול נוסף שיש להתחשב בו בעת קביעת גודלו של כיור המטבח הוא סוג הכיור. כיום ישנם שני סוגים עיקריים של כיורים – רגיל וכפול, והם משרתים מטרות שונות ומתאימים למשפחות שונות. כיור מטבח רגיל הוא כיור יחיד, ובו בוחרות בדרך כלל רוב המשפחות, בייחוד כאשר מדובר במטבח שאינו גדול מאוד. כיור מסוג זה יתאים במרבית המקרים לארון מטבח של 60 ס"מ, אם כי קיימים דגמים גם בגדלים נוספים. לעומת זאת, כיור מטבח כפול עשוי להיות מאוד שימושי, במיוחד כאשר בני המשפחה מקפידים לשמור על כשרות ומעוניינים להפריד בין כלים לבשר לבין כלים לחלב. כיור כפול יכול להיות מצוין גם בבית שבו ישנו מטבח מרווח, מכיוון שלכיור מסוג זה יש יתרונות רבים; הוא מאפשר לשמור כלים מלוכלכים בכיור אחד, כך שעדיין מתאפשרת עבודה עם הכיור השני, והוא מקל את עבודה משותפת במטבח, אם עובדים בו יותר משני אנשים במקביל. עם זאת, כיור כפול הוא בדרך כלל גדול יותר ומצריך התאמה לארון מטבח של 100 ס"מ. יש לציין כי כך או כך, העומק של הכיור יהיה בדרך כלל בסביבות ה-20 ס"מ.

פרטים חשובים נוספים

מלבד בחירה בגודל הכיור ובסוג הכיור, התאמה של כיור מטבח מחייבת התייחסות לגורמים הבאים:
תכנון שטח העבודה שמסביב לכיור: שימו לב שאתם משאירים די שטחי עבודה ושטחי ייבוש לכלים.
אופן ההתקנה: כיום ניתן להתקין כיור מטבח או כיור מטבח כפול במגוון שיטות – עליונה, תחתונה, אינטגרלית ושטוחה. התייעצו עם מומחים וודאו כי אתם בוחרים באופן ההתקנה המתאים לסוג הכיור שבו בחרתם.
חומרי גלם: כדי שהכיור ישמש אתכם היטב שנים ארוכות, אל תבססו את הבחירה רק על סמך המראה של הכיור. מומלץ להכיר היטב את החומרים השונים, ללמוד על היתרונות ועל החסרונות שלהם ולדעת מהם תנאי השימוש בכיור וכיצד ניתן לשמר את המראה שלו לאורך זמן.