איך בוחרים אריחים למטבח?

כאשר מתכננים ומעצבים את המטבח חייבים לקחת בחשבון את כל המאפיינים הפונקציונליים ולשלב בתוכם את האלמנטים העיצוביים בצורה החכמה, הטובה והנוחה ביותר. כמובן שעיצוב של כל אחד מהחדרים בבית דורש גם מחשבה על הפונקציונליות, אבל המטבח הוא בלי שום ספק החדר המורכב ביותר לתכנון. אנחנו רוצים שהוא יהיה נעים ומסביר פנים, אלגנטי, שימושי וכמובן למקסם את השימוש בשטח הקיים.
אחד השיקולים שחייבים לקחת בחשבון הוא החיפוי של קירות המטבח – גם משיקולים פרקטיים וגם משיקולים אסתטיים. הנה כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון כאשר מחפשים אריחים לחיפוי המטבח.

מהו החיפוי האידיאלי?

יש היום כמה אפשרויות שונות לחיפוי של קירות המטבח. החיפוי הוותיק, הזול והפשוט ביותר הוא צביעת הקירות בצבע שמן. אך חשוב לזכור שזהו פתרון לא אידיאלי, כיוון שצריך לחדש את הצבע לעיתים תכופות, וכמובן שהמראה שמתקבל מזכיר לא פעם מטבח מוסדי או צה"לי – לא בדיוק המראה שהיינו רוצים בבית שלנו.
אפשרות שנייה, וותיקה ופופולרית היא חיפוי באמצעות אריחי קרמיקה. כמובן שהמחיר גבוה יותר בהשוואה לצבע שמן, אך יש מגוון רחב של אפשרויות עיצוביות, ואריחי הקרמיקה בוודאי עמידים יותר (במיוחד כאשר בוחרים את האריחים המתאימים למטבח – ועל כך נרחיב בהמשך). עבודה עם אריחים מאפשרת גמישות שנדרשת במטבח, למשל סביב אזורי העבודה כמו כיור מטבח והכיריים.
שדרוג של אריחי הקרמיקה הוא גרניט פורצלן, שהוא חומר עמיד יותר – אך בהתאם גם מחירו גבוה יותר ולא כל בעלי המקצוע יודעים כיצד לעבוד איתו בצורה נכונה וטובה. אם התקציב מאפשר את זה, אנחנו ממליצים לשקול את האפשרות הזו.
טרנד שאנחנו רואים בשנים האחרונות הוא חיפוי זכוכית, עם או בלי הדפסה של אלמנטים עיצוביים. במידה ובוחרים את הזכוכית המתאימה היא תהיה עמידה וקלה מאוד לניקוי, אך בחירה בזכוכית זולה יותר ואיכותית פחות תסתיים במשטח שפשוט לא יכול לעמוד בתנאים הקיצוניים במטבח.

היכן למקם את האריחים?

מהבחינה הפרקטית, האריחים חייבים לחפות את הקירות באזורים אסטרטגיים שסביב משטחי העבודה. כלומר סביב כיור מטבח, סביב הכיריים וחשוב לא פחות גם סביב משטח השיש שעליו עושים את החיתוכים וההכנות לקראת הבישול. כמובן שצריך לקחת בחשבון את גובה החיפוי ואת הרוחב שלו בהתאם לאופן השימוש במשטח, למשל אם בחרתם להתקין כיור רחב עם ברז נשלף למטבח – צריך סביבו שטח רחב יותר של חיפוי כדי למנוע התזות על הקיר החשוף.
מהבחינה העיצובית יש כמה גישות לאופן מיקום האריחים. גישה אחת מתייחסת לעיצוב המטבח כיחידות מוגדרות – כלומר ליצור שטח אחד רציף של שיש, כיור וכיריים. חיפוי הקירות באריחים יהיה רק באזור הזה, מאחר ושאר אזורי המטבח יהיו אזורים יבשים המיועדים לאחסון.
גישה אחרת היא לחפות את כל קירות המטבח בצורה אחידה עד לגובה מסוים, כאשר האריחים יכולים להיות בצבע אחיד, או משולבים באלמנטים שונים ומשחק עם צבעים, גדלים ודוגמאות.
במה הכי כדאי לבחור? זה תלוי מאוד במה שאתם אוהבים, בתכנון של המטבח העתידי וגם באופי של הבית שלכם. בבית עם ילדים קטנים או בית שמארחים בו הרבה, חיפוי של כל הקירות יכול להיות פרקטי מאוד ולמנוע הצטברות של לכלוך. מצד שני, כמובן שחיפוי של כל הקירות ישפיע על התקציב – וגם זה נתון שצריך לקחת בחשבון.

אריחים או גאדג'טים? תכנון התקציב

אם כבר הזכרנו את סעיף התקציב, כל אלמנט בתכנון המטבח חייב להיכנס לתכנון התקציב העתידי, ומומלץ להגיע לחישוב מדויק ככל האפשר. בעולם מושלם יכולנו לעצב את המטבח בדיוק איך שאנחנו רוצים, עם כל הגאדג'טים והחידושים, ועם העיצוב הכי מפואר שיש. אבל ברור לכולם שחייבים לקחת בחשבון את מסגרת התקציב ולבחור בצורה חכמה כדי לא לחרוג ממנה. כמעט בכל אלמנט שצריך לבחור למטבח יש סקאלה שלמה של מחירים ואפשרויות, וכך גם בתחום האריחים. יש אריחים איכותיים בעיצוב פשוט ובסיסי ובמחיר נוח, ולעומתם יש עיצובים מורכבים אשר משלבים כמה סוגים שונים של אריחים. והמחיר כמובן עולה בהתאם.
מלבד המחשבה על העיצוב, אנחנו ממליצים לעצור לרגע ולחשוב על הנוחות והפרקטיות של המטבח. לכל אחד יש את הדברים שחשובים לו יותר, ושם כדאי לשים את הדגש מבחינת התקציב. יש אנשים שעבורם הכי חשוב להשקיע בתנור אפייה מקצועי ואילו אחרים שמים את הדגש על מקרר גדול בעל דלתות כפולות ומערכת קירור ורסטילית. חולי הניקיון שבינינו בוודאי יעדיפו אריחים עמידים וקלים לניקוי שלא מבליטים כל כתם הכי קטן. כיורים נפרדים הם הכרח בעבור שומרי הכשרות, וגם ברז נשלף מטבח יכול להפוך את החיים להרבה יותר קלים בעבור כל בשלן ממוצע.
אחרי שהגדרתם לעצמכם את סדרי העדיפויות, יהיה קל יותר להבין כמה תוכלו להשקיע באריחים לחיפוי המטבח, ומהם טווחי המחירים שיהיו רלוונטיים עבורכם.

עוד כמה טיפים קטנים

בבחירת האריחים חשוב כמובן לקחת בחשבון גם את הסגנון העיצובי של המטבח כולו, במיוחד היום כאשר הנטייה היא לעצב את המטבח כחלל פתוח אשר מתחבר לחדר האוכל ואל הסלון. בחירה של אריחים בגוונים בהירים תעניק למטבח תחושה של מרחב, של חלל בהיר ומזמין.
וכמו שהדגשנו קודם, חשוב להתאים את המיקום ואת גובה החיפוי לפונקציונליות ולאופן השימוש במשטחים. לקחת בחשבון את מיקום הכיריים, את העבודה עם ברז נשלף מטבח, וכל אזור שבו יש סכנה של לכלוך, רטיבות ושאריות של מזון.
בדרך כלל מומלץ לבחור באריחים קטנים יחסית, שיאפשרו גמישות במיקום ובחיפוי של הקירות, במיוחד סביב משטחים צפופים כמו האזור שבין כיור מטבח לבין הארון. מומלץ לעבוד עם רובה אפוקסית מאחר והיא עמידה יותר בפני רטיבות וקלה יותר לניקוי.